Jól megtervezetten, konzisztensen edzeni egyáltalán nem könnyű. Sokan inkább rövidebb időszakokban hajtják agyon magukat, aztán hirtelen semennyit sem mozognak. Hosszú távon viszont sokkal eredményesebb, ha az ember kevesebbet, de folyamatosan edz. Azonban a kezdeti lelkesedés gyorsan elszáll, és ha nem látjuk magunkon a fejlődést, a motivációnk is könnyen eltűnhet. Most elmondjuk, hogy mit kell tenni akkor, hogyha elakadtál az edzésben.
A tippekért kattints a képre, és nyílik a galéria!
5 tipp, ha elakadtál az edzésben
Tűzz ki teljesíthető célokat
Hatalmas energiákkal kezdtél edzeni, viszont úgy érzed, nem haladsz a céljaid felé? Lehet, hogy nem az edzéssel, hanem a kitűzött célokkal van a gond. Ha túlságosan távoli vagy elérhetetlen célokat tűzöl ki magad elé, sosem fogod azt érezni, hogy sikeres vagy, és előbb utóbb elveszíted a motivációdat.
Figyelj arra, hogy konkrét céljaid legyenek, ne csak általánosságban gondolkodj arról, hogy szeretnél erősebb vagy fitebb lenni. Emellett az is fontos, hogy a célod mérhető legyen, hiszen így tudod majd vizsgálni a fejlődésed. Állíts fel egy időkeretet, amin belül szeretnéd elérni az adott célt, és mindig az aktuálisan előtted álló mérföldkövekre koncentrálj!
Változtass a rutinodon
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy az ember besokall az edzéstől, az az, hogy már túl sok ideje követi ugyanazt a rutint. Legyen szó edzőtermi gyakorlatokról, egy videóról, amire otthon tornázol vagy a szokásos futóútvonaladról - ha túlságosan monotonná válik a mozgás, már nem okoz annyi örömöt, mint korábban. Változtass a megszokott menetrenden, vigyél valami újat a rutinodba! Ez nem azt jelenti, hogy még többet kell edzened, inkább cserélj ki egy-egy dolgot az edzéstervedben. Futás helyett biciklizz vagy ússz, az erősítést cseréld le jógára, a kardiót pilatesre.
Az új mozgás nemcsak mentálisan jelent majd új kihívást, de olyan izomcsoportokat is megdolgoztat, amiket korábban egyáltalán nem használtál.
Priorizáld az edzés utáni regenerációt
Ha nem fejlődsz, annak ellenére, hogy folyamatosan edzel, könnyen lehet, hogy éppenséggel pont az állandó edzéssel van a baj. A testünknek és a lelkünknek egyaránt pihenésre van szüksége ahhoz, hogy fejlődni tudjon. Az izmok regenerációja mellett az is lényeges, hogy fejben is kipihentek legyünk, és lelkesen tudjunk elmenni a következő edzésre.
A pihenőnapok éppen olyan fontosak, mint az edzéssel töltött idő!
Mérd a fejlődésed
Mindegy, hogy apró előrelépésekről vagy hatalmas sikerekről van szó, fontos, hogy magad előtt is tedd láthatóvá a fejlődésed. Ha állandóan csak a céljaidra koncentrálsz (és arra, hogy miért nem vagy már ott), könnyű elfelejteni, hogy honnan indultál. Valószínűleg számos mérföldkövön túl vagy már, és még csak észre sem vetted.
Jegyezd fel magadnak, ha bármilyen, kicsi vagy nagy sikert elérsz, és ünnepeld meg ezeket az eredményeket!
Még több mozgás itt: