Év elején sokan vágnak bele fogyókúrába és testedzésbe, sokszor meggondolatlanul, aminek aztán sérülés lesz a vége. Mitől alakulhatnak ki izomfájdalmak? Mit tehetünk ellenük és hogyan kerülhetjük el őket? Dr. Pulai Judit, a Rózsakert Medical Center reumatológusa segített megválaszolni a kérdéseket.
Milyen izomproblémáink lehetnek a túlerőltetéstől?
A túlerőltetéstől lehet izomlázunk, izomgörcsünk és izomhúzódásunk, -szakadásunk, -rándulásunk.
1. Izomláz: dolgozzunk rá, van nem?
Az izomláz kialakulásáért egyrészt a túlzott terhelés hatására az izomszövetben felszaporodó tejsav, másrészt pedig mikroszkopikus sérülések, szakadások felelősek, amelyek helyén gyulladás lép fel. Az izomláz kellemetlen, de nem veszélyes állapot. Enyhíthetünk rajta hideg-meleg vizes váltózuhannyal, borogatással, sportkrémekkel, masszázzsal. A rádolgozás is segíthet, de a kímélő mozgásformákat ajánljuk inkább az első napokban, mint pl. az úszás, jóga, vagy séta.
2. Izomgörcs: gyorsan elmúlik
Az izomgörcsöt a harántcsíkolt izomszövet akaratlan összehúzódása okozza, legtöbbször a vádliban, a lábfej- és a talp izmaiban jelentkezik. Ilyenkor az izomrostokban oxigénhiány lép fel, a vérben pedig megbomlik a kalcium-magnézium aránya, erre az izom összehúzódással reagál. A görcs általában néhány perc alatt elmúlik, nem kell tőle megijedni. A panaszok enyhítésre ajánlott az izom nyújtása, masszírozása, meleg vizes borogatás és a kalcium-magnézium pótlása.
3. Ha nagyobb a baj: húzódás, rándulás, szakadás
Izomhúzódás, rándulás, szakadás akkor jöhet létre, ha az izmokat túlerőltetjük, ennek következtében az izom, a szövetek, vagy mindkettő megsérül, szakad. Ez mindig gyors, váratlan, hirtelen mozgás közben történik. Ilyen esetben igen erős fájdalmat érzünk, amit nem szabad elbagatellizálni: azonnal fejezzük be a sportot, helyezzük nyugalomba az érintett izomrészt, tegyünk hideg vizes borogatást az érintett területre és polcoljuk fel a sérült testrészt. Ha gyulladásra utaló jeleket: duzzanatot, kipirosodást, a bőr elszíneződését vagy meleg érzetűvé válását tapasztalod, mindenképp fordulj orvoshoz.
Mit tegyél, hogy elkerüld a bajt?
- Fokozatosan szoktasd magad az edzésekhez, ez nemcsak akkor igaz, ha most kezdesz el sportolni, hanem akkor is, ha új mozgásformába fogsz!
- Ismerd a határaidat, ne erőltesd túl magad!
- Legyél kitartó: a rendszeres mozgással megelőzheted a sérüléseket!
- Mindig alaposan melegíts be, sport után pedig nyújtsd le alaposan az izmaidat!
- Azonnal hagyd abba a tevékenységet, ha erősebb fájdalmat tapasztalsz!
- Edzés után pótold a folyadékot és fogyassz tápanyagokban gazdag ételt!
- Hagyj időt az izmaidnak a regenerációra: iktass be pihenőnapokat, aludj eleget, hetente-kéthetente menj egy masszíroztatni.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Influenzás vagy vagy csak megfáztál? Orvos szakértőnk segít eldönteni
Az influenza és megfázás tünetei hasonlóak, de honnan tudom, hogy melyiket kaptam el?
Rózsakert Medical CenterVilágos foltok testszerte - ez a vitiligo, egy különleges betegség
Sokan küzdenek ezzel a különleges betegséggel - a bőrgyógyász segítségével most többet megtudhatsz a vitiligóról.
Rózsakert Medical CenterA cöliákia diagnózisának legfontosabb lépései
Puffadsz, hasmenésed van vagy épp "csak" rossz a közérzeted? Ezek a vizsgálatok segítenek kideríteni, hogy cöliákia állhat-e a tüneteid hátterében.
Rózsakert Medical CenterMi az a placebóhatás? Vajon kinél működik és kinél nem?...
A homeopátiás kezeléssel kapcsolatban merült fel az elmúlt hetekben a placebohatás témája. Ti már tapasztaltátok?
Rózsakert Medical Center