Életem első édeskömény-élménye valamikor 4 éves korom környékére datálható. Persze nem azt rágtam el reggelire a tea mellé, csupán egy olasz műanyag közértes játék szereplője volt. Méghozzá a szett legszebb zöldsége, amiről gőzöm sem volt, hogy valójában mi is lehet, de imádtam. A ‘80-as években nem csücsült a narancs mellett a zöldséges pulton a gyönyörű növény, mi viszont elneveztük a játék édesköményt “nyeles káposztának”. Valójában hiába a mini káposztás levélzet, nem vele áll rokonságban, hanem a zellerrel, és hiába a találó ánizskapor elnevezés, csupán az édesgyökeres (a medvecukor ízesítője) aromatika miatt ez a becenév.
Nem minden ánizs, ami kapor
Ha éppen itt hagynád abba az olvasást, mert se a bocskorszíj, se a görög ouzo, se a francia pastis nem győz meg, sőt, vonakodsz tőlük, akkor van egy jó hírünk: az édeskömény éppen annyi illóolajat tartalmaz, amit még kedvelni fogsz. Egyszerűen diszkrét és elegáns. Megannyi olyan hús- vagy éppen gyümölcspárosítást ismerünk, aminél mintegy katalizátorként működik a zöld, bolyhos gumó íze.
Mert amellett, hogy édeskés és fűszeres, van benne valami hűsítő, frissítő érzés is. Pláne nyersen.
Tetőtől talpig
Az édeskömény a Mediterráneumból indult hódító útjára, az ókorban divatos gyógynövénynek számított. Étvágytalanságra, bélgörcsökre, puffadásra is javasolták — a kor lukulluszi lakomái után nem is csoda, hogy igényelték az enyhet adó növény hatását.
Ráadásul szinte minden része fogyasztható: a föld fölött növekedő dús gumó, a szárak, a magok és a tollas-bozontos zöld is megjelenhet a tányéron. Antioxidánsokban és rostban gazdag, gyulladáscsökkentő hatása van, kalóriatartalma elenyésző és igazi immun-booster.
Egy kártevő, ami csak érte bolondul
Míg furcsa alakja, hazánkban annyira nem megszokott felhasználása és az említett illóolajos aromatika miatt sokan szkeptikusak az édesköménnyel kapcsolatban, addig van egy molyféle, aminek az életét jelenti a növény. Rendben, a köménymoly az ánizs mellett is leteszi a voksát, és ha egyik édeskés illatú finomság sincs a vidéken, a répát, a petrezselymet és a zellert sem veti meg.
Választás, tisztítás, tárolás
A legszebb édesköményt az említett bozontos zölddel találjuk a ládákban, de ha már előre meg lett fosztva a “fejdíszétől”, akkor se csüggedjünk. Az ujjszerű szárakhoz viszont ragaszkodjunk, anélkül nagyon hamar elveszítené frissességét. A kisebb darabok lágyabbak, van puhaságuk, így nyers fogyasztásra, például salátákba szuperül passzolnak, a méretesebbek sütésre, grillre, krémlevesekbe ideálisak.
A lehető leghamarabb használjuk fel, de 3-5 napot bőven kibír hűvösebb környezetben. Szerencsére nem kíván sok felkészítést: egy alapos mosás után csapjuk le szárait és szabadítsuk meg az esetleges foltoktól, nyomódásoktól egy zöldséghámozóval. A talpát is vágjuk le, kettészelve pedig már maguktól szét is válnak a húsos levelek. Az említett nagyobb gumóknál fáradtabb lehet a szíve, azt nem muszáj felhasználni, de levesbe, alaplé főzésekor az íze kedvéért nyugodtan beledobhatjuk a többi zöldséghez.
Perfect serve: citrusok, halak!
A sokoldalú édeskömény felhasználása szinte végtelen, mégis vannak igazi befutó kombinációk és állagok, melyekkel könnyen rákaphatunk a kalóriaszegény ízbombára. Bár egyben, például római tálban készülő csirke, kacsa mellett is remek, mégis a tenger a legbiztosabb pályája.
A franciák egyetlen halas levesükből, ragujukból sem hagynák ki, mivel kagylóval, rákkal, lazaccal, durbinccsal, nyelvhallal is tökéletes. Mivel a halak kívánják a citrus savait, és ez a trió jól működik, így nem csoda, hogy nyers saláták esetén élményszerű lesz a társítás narancshoz, mandarinhoz, pomelóhoz, még grapefruithoz is. Ha 1-2 órán át olívás-citrusos marinádba tesszük, akkor sem csalódunk majd.
A mediterrán olívabogyók is jó barátai, szeretjük, mikor olajosságukkal találkozik az édes-hűsítő ízvilág. Sütve, grillezve, ahogy karamellizálódik az édeskömény, új arcát mutatja, intenzívebb lesz az édes ízjegy, tompul az illóolaj.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Gáspár Beával, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Ismerj meg még több különleges alapanyagot: