A retket már az ókorban is ismerték illetve termesztették. Mustárolaj-tartalma miatt enyhén csípős. A legjobb frissen fogyasztani, de a hűtőben egy hétig is eláll, ehhez azonban meg kell szabadulnunk a leveleitől, amelyek elszívják a nedvességet, emiatt a retek hamar megpuhulhat. De ne szabaduljunk meg végleg a zöldjétől – készítsünk belőle remek finomságokat!Főzés előtt alaposan mossuk meg a leveleket - ezeket általában szépen alaposan belepi a homok és föld. Merítsük őket egy tál hideg vízbe, és dörzsöljük át a leveleket, amíg meg nem szabadulunk az összes homokszemcsétől. Öntsük le róla a vizet, és mossuk tovább a leveleket - ezt addig ismételgessük, míg teljesen tiszta nem lesz a víz a tálban. (Ez körülbelül két-háromszori mosást jelent.)
Ha szép tiszták a levelek, tegyük salátába, vagy turmixoljuk le, és igyuk smoothieként, de egy kevés olívaolajon meg is párolhatjuk egy pár gerezd fokhagymával, sóval és borssal. Sőt, még pestót is készíthetünk belőle.
Tehetjük zöldség- vagy húslevesbe, de kifejezetten ebből, illetve a retek gyökeréből készíthetünk ínycsiklandó krémlevest is - ahogy én is tettem!
Aprítsunk fel hagymát, fokhagymát, és együtt egy kevés olívaolajon dinszteljük meg őket. Szeljünk fel egy burgonyát és körülbelül 15 fej retket. Ezt is dobjuk a lábosba, majd öntsük fel majdnem egy liter alaplével. Ha már teljesen megfőttek a zöldségek, adjuk hozzá a retek levelét, borsot, és egy kevés szójaszószt, majd turmixoljuk le a levest.
Hidegen és melegen egyaránt nagyon finom, és mivel én a bevett krémlevesfőző szokással ellentétben nem használtam hozzá tejszínt, még diétásnak is mondható.