2015 decemberében a budapesti gasztronómia a nápolyi pizzától volt hangos - akkor nyitott meg a Madách téren az IGEN. Vidó Nóri apró kis üzletében egy Nápolyból szállított kemencében készültek a város legjobb nápolyi pizzái. Bár a műfaj elég hamar népszerű lett, és egyre-másra nyíltak a nápolyi pizzázók Budapesten, az IGEN egyfajta kultuszhely maradt azok számára, akik ezt a stílusú pizzát kedvelik.
Az IGEN tavaly decemberben költözött át a Madách térről a Mechwart ligetbe, tegnap pedig bejelentették, hogy elnyerték az AVPN, vagyis azAssociazione Verace Pizza Napoletana, a Valódi Nápolyi Pizza Szövetségének tanúsítványát. Mivel a nápolyi pizza az Unesco által védett márka, csak az nevezheti eredetinek a nápolyi stílusú pizzáját, akinek az AVPN erre tanúsítványt ad.
Vidó Nóri elmondta nekünk, hogy évek óta dolgoznak azért, hogy az AVPN által is elfogadott pizzát készítsenek. A Madách téren ehhez kevés volt a hely, de Mechwart téri üzletben sikerült olyan körülményeket teremteniük, hogy megkaphassák a certifikációt. Hogy ehhez mit kellett tenni? "Az AVPN célja az, hogy az eredeti nápolyi pizzát, amit az Unesco részévé is választottak, védelmezze, emiatt a pizza készítés minden folyamata szabályrendszerbe szedje.
Meg van határozva az összes alapanyag, a liszt - csak bizonyos fajta, 00-ás napoletana liszt -, az élesztő, a paradicsom - D.O.P. San Marzano, kézzel összenyomva- , az olívaolaj, a víz (melynek a ph értéke a nápolyi csapvízzel kell hogy megegyezzen) és a fior di latte (D.O.P.), amit használni lehet. Ezen kívül a technológia is, a tésztakészítés pontos módja és a bucizás is, a nyújtás, a feltétezés és a kemence - nápolyi típusú, 400 és 450 fok között 60-90 másodperc alatt sül meg benne a pizza- meg a sütés is. Úgy építettük föl a rendszert, hogy ezeket tudjuk teljesíteni" - mondta a tulajdonos.
Az AVPN minősítéshez először videót kell küldeni a szövetségnek a pizza készítéséről, majd, ha ez meggyőzi őket, személyesen is ellátogatnak a pizzériába, hogy a folyamatot ellenőrizzék.