Ebben a kórházban egy Michelin-csillagos séf reformálta meg a kórházi étkeztetést

A kórházi koszt többé nem büntetés abban a berlini kórházban, ahol Patrick Wodni séf irányítja a konyhát.

A 29 éves séf élménnyé varázsolta a kórházi étkezést, ami neki köszönhetően nemcsak finom, hanem egészséges is. A betegek mellett a kórház vezetése is elégedett, mivel a költségeik annak ellenére nem nőttek, hogy helyi termelőktől szerzik be a minőségi alapanyagokat.

Michelin-csillagos séf a kórház konyháján

A Michelin-csillagos szakács a berlini Havelhöhe kórház konyháját vezeti, receptjeivel pedig osztatlan sikert arat a betegek és a dolgozók körében. Wodni helyben termesztett bio zöldségekből, szabad tartású marhák húsából, saját sajtjából, valamint friss halakból készült ételekre cserélte le az addig külső beszállítóktól érkező fagyasztott élelmiszereket.

Wodni megszüntette az együttműködést az addigi beszállítókkal, ugyanis elmondása szerint néha nem tudta eldönteni, szivacsot vagy húst adtak-e neki. Ezután felkutatta a helyi pékeket, henteseket, zöldségtermelőket, kertészeket és a fenntartható halgazdaságokat.

"A fő célom az volt, hogy közvetlen kereskedelmi kapcsolatot alakítsak ki a kórház és a mezőgazdasági termelők, a pékségek, valamint a halászok között."

A kórházak többsége az egyszerűség és költségtakarékosság miatt fagyasztva veszi az élelmiszereket, azonban a 29 éves séf be akarta bizonyítani, hogy a friss alapanyagokból készült ételek sem drágábbak, amit a kórház költségvetése is igazolt. Harald Matthes, gasztroenterológus, és egyben a kórház igazgatója valódi kincsnek tartja a séfet:

"Olyan intelligens! Beszélünk valamiről, hazamegy, utánaolvas, és megalkot egy újabb receptet."

De nemcsak az alapanyagokat, hanem azt is megreformálta, milyen gyakran kerüljön hús a menübe: a betegek hetente 3-szor kapnak húst, egyszer halételt, és étrendjükbe beépítette a csicseriborsót, valamint a kuszkuszt is.

Sokáig nem tudta, mihez is ért igazán

Wodni egy kis faluban, Frankfurttól északra nőtt fel, és gyerekként nem tanult jól, ráadásul szinte semmi sem érdekelte. Aztán a középiskoláiban elkezdett otthon főzni, hogy édesanyját meleg étellel várja, amikor hazatért a munkából. A főzésben örömét lelte, és megtalálta számításait, így 17 évesen már egy 4-csillagos frankfurti szálloda éttermében dolgozott. Idővel kitanulta a bioorganikus gazdálkodást, Berlinbe költözött, és halásznak állt, mielőtt előkelő gurméknak főzőtt volna, később azonban Wodni megunta az elit étkeztetését. Ekkor szegődött el a Havelhöhe kórház konyhájára, ahol az volt a célja, hogy egészséges ételeket főzzön a betegeknek, diabéteszeseknek és a szívproblémákkal küzdőknek.

"Valami hasznosat akartam tenni."

Wodni más közintézményekkel is egyeztet már az élelmiszerek minőségének javítása érdekében.

Ezt olvastad már az ÍzHUSZÁR magazinon?

Az 5 legelképesztőbb ételautomata a világ legelképesztőbb országából - Japánból

Via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...