Ebben a festőien szép faluban még mindig őrizgetik a világ legfurább sajtjait

Képzeld el, hogy egy nagy kerek sajtot szolgálnak fel az esküvődön. Jó ötlet, nem igaz? Mi lenne, ha a halotti torodon is előkerülne egy egész életen át érlelt guriga?

Svájc dél-nyugati részén található egy 385 lelket számoló alpesi falvacska, Grimentz, amely nem sífelvonóiról és szállodáiról híresült el, hanem különleges sajtjairól. A település a Val d’Anniviers völgyben terül el, ahol a feljegyzések szerint a 400-as években néhány hun törzs talált magának menedéket a római seregek elől. A hunok temetkezési hagyományai érdekesek voltak, a halottak mellett sokat jajveszékeltek és nagy halotti torokat tartottak. A temetkezési rituálékra egy svájci antropológusYvonne Preiswerk is felfigyelt a kilencvenes években. Ő volt az, aki leleplezte a völgyben tartott halotti torokon felszolgált különleges sajtok titkát.

Amikor valaki meghalt Grimentzben, akkor a tehenei harangjait eltávolították, hogy az állat is gyászolni tudhasson, de ami még ennél is érdekesebb, hogy a családtagok a koporsó mellé bort, kenyeret és sajtot tettek. Ezeket szolgálták fel a halotti toron is, amire a vendégeket a következő szavakkal invitálták: „Gyere enni, mert a halott neked is hagyott eleget!”

Azért, hogy tényleg legyen elég étel a halotti torra, az emberek egész életükben érleltek egy guriga sajtot, amit a szeretteik bonthattak meg a megemlékezésen. A sajttal egybekötött rituálé egészen az 1900-as évek elejéig volt hagyomány, de a völgyben található néhány ház, ahol még a mai napig őrizgetik a halottak sajtjait.

Ilyen házJean-Jacques Zufferey-é is, melynek alagsorában több tucat guriga sajt található, amit elhunyt emberek érleltek életük során. Zufferey családja nagyanyja 1944-es haláláig nem tudott semmit a különleges temetkezési hagyományról. Apja akkor talált két guriga sajtot az alagsorban, és úgy döntött megőrzi azokat.

A pincét ammóniás szag járja be. A legtöbb sajt kemény, mint a szikla, egy fejsze kellene a felvágásához. A legrégebbi guriga 149 éves.

Zufferey aggódik, hogy mi lesz gyűjteményével, miután meghal. Szeretné egy múzeumnak ajándékozni, de a völgyben nehéz megfelelő helyet találni a sajtoknak, amik valószínűleg fogyasztásra már teljesen alkalmatlanok.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via AtlasObscura

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...