Durva mennyiségű a gyógyszermaradvány a budapesti csapvízben – ezek a leggyakoribbak

Friss kutatások szerint sajnos korántsem lehet azt mondani, hogy a budapesti csapvíz kristálytiszta lenne, sőt...nem is veszélytelen!

32-féle gyógyszermaradványt mutattak ki a budapestiek ivóvízében, a Dunában pedig összesen több, mint 52-félét - írja az Index.

Szomorú hír ez annak, aki csapvizet fogyaszt a fővárosban: 32-féle gyógyszer hatóanyaga fedezhető fel az ivóvizünkben, amely az emberek anyagcseréjének és WC-használatának, illetve az ott (helytelenül) lehúzott gyógyszereknek köszönhetően jut a Dunába, a tisztítás után pedig a mi szervezetünkbe.

A magyar kutatók kíváncsiak voltak, hogy a parti szűrés mennyire hatékony ezek ellen. Az eredményeiket bemutató tanulmány az Environment Pollution nevű szaklapban jelent meg. A keresett 111 hatóanyagból sajnos 52-t megtaláltak a Duna vizében, minden mintában legalább 15-félét.

Tíz vegyület fordult elő legalább 80 százalékos gyakorisággal, a legjellemzőbbek ezek voltak:

  • leggyakoribb a szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésére használt bisoprolol béta-blokkoló
  • szinte mindegyikben találtak metoprololt is, amit főleg szívproblémákra, magas vérnyomásra használnak
  • ösztrogén női nemi hormont42%-ban találtak a mintákban, ami leginkább a fogamzásgátlókból kerül a WC-kbe, majd a Duna vízébe
  • antibiotikumokat valószínűleg csak azért nem találtak, mert a teszt nem volt alkalmas rá, hogy kimutassa őket

via GIPHY

A parti szűrés 95 százalékos hatékonyságú, a kimutatott 52 dunai hatóanyagból pedig 32 belekerül a lakosság ivóvízébe, amit legtöbben simán megiszunk. A rossz hír, hogy hiába a viszonylagos alacsony koncentráció, sajnos ezek igenis károsak az egészségre.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...