Meglepő ok áll a dupla sárgájú tojások mögött

Megijedtél, mert két sárgája pottyant ki a feltört tojásból? Pánikra semmi ok, teljesen logikus magyarázata van a jelenségnek!

Ha eddig azt gondoltad, hogy valamilyen mágikus jelentése van annak, ha egyszerre két tojássárgája pottyan ki a héjból, és ki lehet olvasni belőle a jövendőt, akkor el kell, hogy keserítsünk. Egyszerű, biológiai magyarázata van a jelenségnek. Lássuk, hogyan alakul ki a dupla tojássárgája.

Miért van olykor a tojásokban két sárgája?

Honnan jönnek a tojások dupla sárgájával?

Nos, mint minden tojás, ezek is a tyúkokból érkeznek. Azonban ezek a tyúkok különlegesek abból a szempontból, hogy fiatalok.

Amikor egy tyúk elkezd tojást tojni, a teste még épp csak elkezdi kitalálni a dolgokat

– magyarázta a Happy Egg Co. vezérigazgatója, Dan Arnsperger a Delish-nek. „Olykor két petét enged ki gyorsan egymás után, és egy héj alakul ki körülöttük.”

Sok termelő mesterséges fényt használ, hogy ezzel kontrollálják a napfényt. Ez segít a csirkéknek a tojástermelésben, illetve ezáltal egész évben tojnak. Amikor egy csirke eléri az öthónapos kort, a teste elég fejlett, hogy elkezdjen tojásokat rakni.

A ’napfény’ mennyisége a hetek folyamán folyamatosan növekszik 8 óráról 16 órára emelkedve, hogy ezzel a nyári szezont utánozzák. Ha ez az emelés fokozatosan történik, a tyúkok egy sárgájú tojásokat tojnak, azonban, ha hirtelen növelik meg az idő hosszát, amikor fénynek vannak kitéve, akkor a dupla sárgájú tojások száma is megtöbbszöröződik.

„Ha a tyúkok bent vannak, ahol mesterséges fény éri őket, majd kikerülnek a napfényre, különösen nyáron, amikor a leghosszabbak a nappalok, akkor az tökéletes helyzet a dupla sárgájú tojásokhoz” – mondta Bart Slaugh, az Eggland’s Best minőségbiztosítási igazgatója. Az ovuláció azért egy idő után normalizálódik, és ismét a megszokott tojások érkeznek a madarakból.

Miért lehetnek olyan időszakok, amikor megszaporodnak a dupla sárgájú tojások?

Ha nagyon sok ilyen tojással lehet találkozni, az egyszerűen azt jelenti, hogy sok a fiatal tyúk. A szakértők azt is kiemelték, hogy például a pandémiás időszakban megnövekedett a kereslet a tojásra, amit a termelők csak a madarak számának növelésével tudnak fedezni, ami magyarázat lehet, hogy például Angliában miért volt olyan sok dupla sárgájú tojás az elmúlt időben.

Forrásunk volt


Érdekességek a gasztronómia és ételek világából:

Címlapról ajánljuk

További cikkek