Dubarry, Holstein, vasi, bakonyi, jóasszony – na de melyik mit jelent?

Vajon csípőből tudnád, ha így hirtelen végigkérdeznénk az összes klasszikus éttermi elkészítési módot? Mivel kéri a húst, aki Dubarry csirkét kér, és mi kerül a bakonyi vagy a Holstein-szeletre?

Hiányoznak nekünk az éttermek. Tudjuk, hogy az otthonfőzésnél nincs jobb (és tényleg), meg hogy házhoz is lehet szállíttatni, de azért megvan annak a maga sajátos hangulata, mikor egy kisvendéglőben eléd rakja a pincér a Dubarry-csirkét vagy a vasi pecsenyét. Na de mik is ezek az elkészítési módok valójában? Kizárt, hogy legtöbben hibátlanul tudjuk az összes definíciót. A dining guide-nak hála, csodás gyűjtés keletkezett ezekből az ételekből, ebből (is) szemezgettünk, kiegészítve saját receptjeinkkel.

1.) DUBARRY

Az egyik legismertebb, és talán leggyakrabban készített fogás: a natúr, átsült sertésjavát (vagy borjújavát, csirkemellet, stb.) tojássárgájával, tejszínnel, sajttal sűrített Béchamel-mártással bevont, reszelt sajttal meghintett, pirított karfiollal, burgonyakörettel tálalják. (via)

Dubarry sertésborda

A Dubarry módra készült sült hús igazi bomba kaja. Pácolt tarja, karfiol, lágy besamel és egy jó adag sajt tökéletes kombinációját készítettük el. Nálunk mind elfogyott. 

2.) HOLSTEIN

Az azóta igen leegyszerűsített fogás névadója Fridrich von Holstein diplomata volt, aki egy berlini kisvendéglőben fogyasztotta az "első" Holstein-szeletet: az eredeti receptben borjúszeletet forgattak meg lisztben, megsütötték, a tetejére tükörtojást ütöttek, de mellé szardellafilé és kapribogyó is került. (via) Ma egy sima natúr szeletet értünk alatta, melyre tükörtojást sütünk.

3.) BAKONYI

Itt a kulcsszó a gomba, illetve gombapörkölt. Tulajdonképpen a 'bakonyi módra' nem jelent mást, mint egy szelet húst, melyhez sűrű, krémes, szaftos gombás szószt kínálunk, és legtöbbször nokedlivel, galuskával fogyasztjuk.

Bakonyi húsgolyók

Egyszerűen és gyorsan elkészíthető húsgolyók, gombás-tejfölös mártással, orsó tésztával.  Akár hétköznap, akár a hétvégi ünnepi asztalra készítjük, biztosan nagy sikert ...

4.) BUDAPEST

"Mindent bele" étel, amelyet csak imádni vagy utálni lehet, hiszen a lecsó mellett általában gomba és zöldborsó is kerül abba, ami 'Budapest módra' készül – na meg természetesen hús (eredetileg bélszín, illetve sertésszelet), sőt, legtöbbször még máj is!

Sertésszűz Budapest módra

Aki szereti igazán a magyaros ízvilágot, annak biztosan tetszeni fog ez a változat is. A nagy klasszikus, bélszín Budapest módra, kissé egyszerűbb változatát készítettük el, háziasan. ...

5.) JÓASSZONY

A magyar változat szerint ha 'Jóasszony módra' tálalunk valamit, akkor a natúr, átsütött sertést vagy borjút és a császárszalonnás, vöröshagymás, gombás(zöldborsós) Jóasszony-ragut a tányéron különállóan, vagy a húsra halmozva, vagy a kockaburgonyával összeforgatva tálaljuk.

Nálunk így készül:

A francia változat szerint az „à la la Bonne femme” (Jóasszony módra) a lassan készülő, házias, rusztikus fogások elnevezése, akárcsak a „háziasszony módra”, vagy a „parasztosan”. A jóasszony módra készült ételeket gyakran tálalják ugyanabban az edényben, amelyben készültek. (via)

6.) SZTROGANOV (Sztroganoff)

A magyarok Sztroganovnak hívják az orosz nemesi család után, mások simán oroszosnak mondják. Marhabélszínből, de vadból is készülhet, tejszínes/tejfölös, finoman mustáros, ecetes uborkás, gombás raguban, például így:

7.) PÉKNÉ

Ami 'pékné módra' készül, az általában a kemencés sült csülök, méghozzá vele pirított burgonyával és sok-sok hagymával.

Egészben sült csülök pékné módra

Mára a magyar konyha egyik klasszikus étele lett a csülök pékné módra. Úgy az igazi, ha nevéhez híven kemencében sütjük, de sütőben is isteni lesz, főleg ha nem félünk a zsírtól!

8.) ORLY

Párizs külterületein eredetileg tojásos-zsemlemorzsás bundát jelentett, ma már sörtésztában és olajban sült hal- vagy hússzeletekre használjuk az 'Orly módra' kifejezést.

9.) VASI

A vasi pecsenye nem más, mint egy fokhagymás tejben áztatott és pácolt, paprikás lisztben kisütött hússzelet.

10.) BÖLLÉR

Nevéhez méltóan a 'böllér módra' készült fogások a disznóvágás jellegzetességeihez köthetők: belsőségek (vese, máj, tüdő, vár, nyelv, agyvelő) kerülnek a húsétel mellé.

Esterházy-rostélyos

Eddig egyetlenegyszer ettem Esterházy-rostélyost életemben, mégpedig a Sydneyben élő barátnőméknél, a magyar édesapja készítette. Ennek már jó néhány éve, de emlékszem, ...

11.) ESZTERHÁZY

Az elősütött hús zsírjában pároljuk meg a zöldségeket (petrezselyemgyökeret, sárgarépát, zellert), a húst borral és csontlével együtt sütjük, citrommal, mustárral és kapribogyóval ízesítjük.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ha kedvet kaptál a húsokhoz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...