Nehéz most már követnünk, hogy épp melyik élelmiszerlánc vagy éppen cukrászda áll elő saját dubaji csokijával. Na de mennyiben szabad préda a dubaji csokoládé név használata? Ugyanis az elnevezés földrajzi névmegjelölés, és ezekre speciális szabályok vonatkoznak.
A dubaji jelző miatt gondolhatnánk, hogy Dubajban tradicionális édességről van szó. Azonban ez nem egészen így van, mert a dubaji csokit feltalálójának, Sarah Hamoudának, a dubaji székhelyű Fix Dessert Chocolatier alapítójának tulajdonítják. Hamouda egyébként influenszer is, a dubaji csokit pedig várandóssága alatti kívánósságának köszönhetjük, amit maga készített el, ugyanis férje nem talált megfelelő édességet számára. A mostanra már slágertermékké váló dubaji csoki lehetséges védettségének a Deutsche Welle járt utána.
A cikk nem számolt be arról, hogy a dubaji csoki feltalálója igényt tarthat-e a névhasználati jogra, de az jogosan vetődött fel, hogy ezt megteheti-e Dubaj.
Éppen ilyen a tokaji aszú, a champagne-i pezsgő vagy éppen a portói bor, hiszen ezek is oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel bírnak. A Lisszaboni Megállapodás genfi szövege az eredetmegjelölésekről és a földrajzi jelzésekről szól, ami egy 30 tagot számláló nemzetközi egyezmény. Ez védi a névhasználatot az ország, régió, vagy település nevén ismert termékek esetében.
Ennek az egyezmények azonban nem tagja az Egyesült Arab Emírségek.
Ez alapján pedig elvileg nem tudják leszedetni az európai dubaji csokoládét a polcokról, viszont van egy kiskapu Rüdiger Bals szabadalmi jogász szerint:
Az Emírségek elméletileg regisztrálhatják a dubaji csokoládét a joghatóságuk alá tartozó földrajzi eredetmegjelölésként.
Ezután már csak az Európai Unióhoz kell folyamodniuk a védettségért, de mindez nem egy pár hetes folyamat, így még egy ideig biztosan találkozhatunk a boltokban dubaji csokival.
Még több friss hír: