A közétkeztetés új feltételeiről szóló kormányrendelet még 2020 decemberében jelent meg, az idei tanévkezdéstől, tehát 2021 szeptemberétől pedig már az új közbeszerzéseknél is figyelembe kell venni a rendelet által meghatározott új szabályokat.
2022. január elsejétől a közétkeztetésben, tehát az iskolákban, óvodákban és szociális intézményekben felhasznált élelmiszerek legalább 60%-ban Magyarországról kell, hogy származzanak (egy úgynevezett rövid ellátási láncon keresztül, amikor az élelmiszer és a konyha között csak egy szereplő van), majd ezt 2023. január elsejétől már 80 százalékra emelik - derül ki a Napi.hu cikkéből.
A rövid ellátási lánc miatt a jövőben a menzán kapható menük árát egyszerre fogja befolyásolni a felhasznált alapanyagok szezonalitása, de az élelmiszerek tárolása és szállítása is közrejátszik majd az emelkedésben.
Szakmai szervezetek szerint az új rendelet miatt 30-40 százalékkal is emelkedhetnek majd az iskolai ebédárak, a különbözetet pedig – már ha az önkormányzat nem terheli rájuk a teljes áremelkedés költségét – a szülőknek kell kifizetniük.
A Magyar Közétkeztetők Szövetségének tagjai egyaránt támogatják a közétkeztetés átalakítását, egyúttal a jobb minőségű alapanyagok, ételek felhasználását. A szövetség szerint az óvodai ebéd költsége a meglévő 322 forint helyett 434 forintra, a felsősöké 437 forintról 589-re, a középiskolásoké pedig 522 forintról 705 forintra emelkedne.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Drasztikusan megdrágulhat a kenyér szeptemberre
- Meglepő okból drágulnak majd az édességek
- Döbbenetes, mennyit drágultak egy év alatt a különböző élelmiszerek
Címlap: Fortepan / Bauer Sándor