Ezt a szagot általában a penész, a gombák vagy a különböző baktériumok megjelenése okozza. Ezek alapvetően a párás, nedves környezetekben érzik jól magukat, így kifejezetten tetszhet nekik a pincénk. A legjobb dolog, amit tehetünk, az, ha megelőzzük a kialakulásukat, például azzal, hogy hatékonyan szabályozzuk a páratartalmat, hogy rendszeresen szellőztetünk, illetve hogy időről időre kezeljük az érintett területeket speciális szerekkel. Persze a legnagyobb odafigyelés mellett is kialakulhat ez a probléma pincénkben– de szerencsére ilyenkor sincs minden veszve. Az alábbi lépéseket például érdemes követni.
Kezdjük egy alapos takarítással!
A legelső lépés tehát az, hogy alaposan kitakarítjuk a pincét. Ha rászánjuk az időt, hogy ezt megtegyük, akkor egyrészt felfrissíthetjük a teret, hogy egy tisztább és illatosabb pincét kapjunk. Másrészt pedig, ha eléggé alaposak vagyunk, ellenőrizhetünk minden zugot, hogy kialakult-e esetleg valahol a penészedés vagy a gombásodás. Ezzel pedig át is térhetünk a következő lépésre.
Lépjünk fel a penész és a gomba ellen!
Amikor a penész növekszik, olyan gázokat bocsát ki, amelyeket mikrobiális illékony szerves vegyületeknek nevezünk, és amelyek felelősek a penésszel gyakran összekapcsolt dohos szagért. Ha tehát mi is ezt a szagot érezzük, akkor már joggal gyanakodhatunk arra, hogy valahol felütötte a fejét a jelenség.
Ilyenkor először is határozzuk meg penész és a gomba forrását, és azonnal lépjünk! Persze csak úgy fogjunk hozzá, hogy védőfelszerelést viselünk, illetve különösen fontos az is, hogy kövessük a doboz utasításait, például az adagolásra vonatkozóan. Ezzel minimalizáljuk a penésznek való kitettséget, csökkentjük a terjedés kockázatát, és biztosítjuk, hogy valóban elpusztuljanak a penészgombák.
Ügyeljünk arra, hogy alaposan megtisztítsunk minden kemény felületet, emellett dobjuk, illetve cseréljük le azokat a porózus felületeket – például szőnyegeket, gipszkartonokat, álmennyezeti lapokat és szigetelést –, amelyek penészgombával fertőzöttek.
Ha magunk fogunk hozzá, akkor használhatunk bolti szereket, de a penész legtöbb típusának kezelésére alkalmazható egy házi vegyület is: egyenlő arányban keverjünk el fehérítőt és vizet! De ezek helyett talán az a legokosabb, ha szakembereket bízunk meg a munkával, így valószínűbb, hogy nem tér vissza a probléma.
Fektessünk be!
Mégpedig egy párátlanító készülékbe. Mivel a dohos pinceszagot az okozza, hogy a levegőben túl sok a nedvesség, egy párátlanító beszerzése sokat segíthet. Ez kétségtelenül a leggyorsabb és legegyszerűbb módja a páratartalom szabályozásának.
Biztosítsuk a szellőzést!
Nem csak a levegőben lévő nedvesség okoz dohos szagokat: a nedvesség és az állott levegő kombinációja felelős érte. Így a megfelelő szellőzés nagy szerepet játszhat a dohos pinceszag megszüntetésében. Ha a pincénkben ez nem adott, akkor érdemes lehet egy felső tolóablakot beszereltetni vagy egy elszívó ventilátort működtetni.
Mossuk vagy dobjuk ki, amit muszáj!
A dohos szag könnyen átjárja a textíliákat, beleértve a szőnyegeket, függönyöket, párnákat, takarókat, bútorokat és ruhákat. Miután megtaláltuk a dohos szag forrását, és elkezdtük megszüntetni a problémát a fenti tanácsokkal, gondosan tisztítsuk meg az összes textíliát is. Amennyiben egy-két alapos mosás után nem szűnik meg a szag, sajnos lehet, hogy ki kell dobnunk az adott textilt.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: