2009 óta egyre csökken a dohányosok száma Magyarországon, ám uniós szinten még mindig az élen járunk, hiszen közel a lakosság 25%-a napi szinten szív hagyományos cigarettát vagy egyéb hevített dohányterméket. Ez a káros szokás számos egészségügyi problémát von maga után, egyebek mellett okozhat rákot, szív- és érrendszeri betegségeket, légúti problémákat, diabéteszt, agyvérzést és COPD-t.
És ha ez még nem lenne elég, a pénztárcánkat is megterheli: egy doboz cigaretta ára ugyanis már ezerötszáz forint fölött mozog.
Ezek ismeretében nem is csoda, hogy mindenki megpróbál valahogyan leszokni a dohányzásról. Vannak, akik nikotinos tapaszokkal és rágókkal próbálkoznak, de egyesek odáig is elmennek, hogy akupunktúrás kezelésnek vetik alá magukat. Mi most egy merőben más megközelítést adunk: mi lenne, ha az étkezésünk segítségével próbálnánk meg leszokni a dohányzásról?
Léteznek ugyanis olyan élelmiszerek, amelyek fogyasztása segíthet a leszokásban. Némelyik azért, mert ront az „élményen”, némelyik pedig azért, mert a pótcselekvés pótcselekvéseként funkcionálnak. Nézzük, melyek ezek!
Nassolnivalók, amelyek enyhíthetik a dohányzás utáni vágyat
A dohánytermékek fogyasztása megakadályozza számos alapvető tápanyag – például kalcium, C-vitamin – felszívódását. Már csak emiatt is jó ötlet minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Egyes típusok pedig a cigaretta utáni vágyat is csökkenthetik: válasszunk ropogós zöldséghasábokat, például répát vagy zellert! Az is jó ötlet, ha felvágunk egy almát, amikor már nagyon rá szeretnénk gyújtani!
Egy kutatás szerint a ginzengből készített tea hatásos lehet a nikotinfüggőség kezelésére, mivel csökkenti a dopamin hatását. A dopamin egy neurotranszmitter az agyban, ami a dohányzás során felszabaduló kellemes érzéssel áll összefüggésben.
Még több életmód: