Disznóvágás after: véreshurkás skót tojás

Egy régóta vágyott disznóvágás, egy nagy zabálás, és egy recept, amit akár Húsvétkor is bevethetünk, hogy megbolondítsuk a főtt tojásokat.

Az egyik legrégebbi ízemlékem a hagymás sült vér. Évek óta epekedve gondolok rá, és vele együtt a disznótorra is, mert csakis frissen az igazi. Elég bizzarul hangzik, tudom, pláne úgy, hogy már gyerekként imádtam. A nagyszülők mindig tartottak malacot, legalábbis addig, amíg győzték energiával, így évente legalább egy disznóvágás is volt. A hagymás véren túl, ami még ebből megmaradt, az a hajnali kelés, az, hogy szinte kivétel nélkül baromi hideg volt mindig, a fateknő, amit óriásinak láttam, a perzselés szaga, na meg a kegyetlen visítás. Ez utóbbi elől mindig a szobába menekültem a dunyha alá, de azt a hangot semmi sem tompította.

A disznótor - ahogy a nevében is hordozza - nem az állat puszta megöléséről szól. Van benne tisztelet és mély tradíció. A pálinka sem csak a hideg ellen és munkakedvnövelőként szolgál, az első koccintásnál az áldomásban is szerepe van.

Persze azért örültem, hogy most, közel húsz év után, amikor újra átéltem a disznótort, az állat már leszúrva érkezett. Na meg az se volt rossz, hogy gyakorlatilag mindent megcsináltak volna helyettünk, és hagyták volna, hogy puszta szemlélői legyünk a dolognak, de nyilván nem azért utaztunk le Badacsonytördemicre, hogy csak nézelődjünk. Úgyhogy daraboltunk, kevertünk, töltöttünk, és baromi sokat zabáltunk. Én meg leginkább videóztam.

Véreshurkás skót tojás recept - Kattints!

Mivel már péntek este megérkeztünk a Rizling Fogadóba, hogy a másnapi korán keléssel ne lehessen baj, ezért már előző este kaptunk egy tisztességes paraszttálat házi pácolt sonkával, kolbászokkal és miegymással. Másnap a disznótoros menü a következő volt: velős pirítós, sült vér (jessz!!), böllér- és resztelt máj, orjaleves, pecsenyehús, sült hurka és kolbász, toros káposzta. Ahogy ezt a sort végigírtam, már attól elfogott a kajakóma, nem csoda, hogy megfogadtam, hogy a rá következő héten nem akarok húst látni.

Lehet, hogy kitágult a gyomrom, és átszokott a tiszta húsra a szervezetem, mert néhány nap múlva persze őrülten hiányozni kezdett. Ekkor jött jól az a búcsúcsomag, amit távozásnál kaptunk, benne az általunk töltött friss disznótorossal. Hogy legyen benne egy kis izgalom is, nem pusztán bedobtam a sütőbe, hanem a véresből skót tojás csináltam. Ez annyit tesz, hogy az éppen keményre főtt tojás kap egy húsköntöst, majd kenyérmorzsába forgatva kisütjük, mint egy fasírtot. Hurka helyett mehet rá a kolbászhús vagy fűszerezett darálthús is. Egyedül arra vigyázzunk, hogy ne főzzük túl a tojást: akkor jó, ha még krémes, kicsit remegős marad a sárgája. Egyébként meg Húsvétra is szuper ötlet lehet, felkarikázva pedig még mutatós is!

A véreshurkás skót tojás receptjét itt találod!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...