Minden diós sütemény más élményt okoz (gondoljunk a zserbó ünnepélyességére, a diós csiga reggel rohanós ropogására vagy egy almás pite bújtatott diódarabkáinak meglepetésére), egy valamiben azonban mégis megegyeznek: viszonylag egyhangúan foglalják magukba a diót. És abszolút nem az ízekre kell itt gondolni – azokból ugyanis van bőven – hanem arra, hogy a piskóták, kevertek, batyuk, kekszek és piték mind egész, darabolt vagy darált formájában használják az olajos magvat. Ami csak azért probléma, mert így egy sor desszert kénytelen lesz nélkülözni a dió fantasztikus aromáját – kivéve persze, ha olyan módszereket vetünk be, amelyekkel tovább bővíthetjük a diós sütemények körét.
Grillázs
Karamellizált cukorba fagyott durva dió: mennyi búcsú felcsavart nyalánksága juthat eszünkbe róla. Persze nemcsak venni, de házilag készíteni is lehet, ráadásul nem is ördöngösség.
Az óvatosan melegített, olvasztott majd karamellizált cukorba diót szórunk, majd a gyorsan elkevert masszát két sütőpapír közé öntjük és sodrófával kilapítjuk.
Az így kapott fényes, borostyánárnyalatú, kemény lapot aztán tetszőleges méretű darabokra törhetjük. A közepes, apróbb szemcsék kellemesen megolvadnak bármilyen piskótában, muffinban, kevert tésztában, de keksztésztákba is szórhatjuk.
Ha pedig aprítógépben teljesen finomra őröljük, hasonlóan vethetjük be, mint a kristálycukrot. Annyi különbséggel, hogy a grillázspor utánozhatatlan diós-karamellás ízt ad majd minden édességnek. Főzhetünk vele krémeket, forgathatunk bele kekszeket, kerülhet különböző gyümölcsös töltelékekbe is.
Dióvaj
Kellő erővel és kitartással minden olajos magot lágy, folyékony „vajjá” dolgozhatunk, és e szabály alól a dió sem kivétel. Népszerűbb rokonához, a mogyoróvajhoz hasonlóan ehhez sem lesz másra szükségünk, mint magára a magra.
Tegyük a diót késes aprítóba és dolgozzuk addig, míg teljesen krémes és sima állagot nem vesz fel – ehhez nagyjából 5-7 perc kell majd. Ne adjunk hozzá olajat, vizet, semmit, maximum egy csipet sót.
A dióvajat használjuk bármilyen hagyományos zsiradékkal együtt, tegyünk 1-2 evőkanállal a vajhoz, olajhoz, mikor éppen a cukorral habosítjuk. Kerülhet habokba, mousse-okba, pohárkrémekbe és pudingokba, egyedül arra figyeljünk, hogy ne tegyük ki túl sok közvetlen hőnek. A sütést leszámítva ne melegítsük, forraljuk, pirítsuk.
Diós tej
Továbbra is tejtermékterületen maradva irányítsuk figyelmünket a tejre, tejszínre. Ezek a zsíros alapanyagok kiválóan alkalmasak arra, hogy különböző más hozzávalók ízeit, aromáját átvegyék és süteményekbe szállítsák.
Ha például diót áztatunk tejbe, nagyon kellemes, enyhe módon kaphatjuk meg aromáját bármiben, amit az ízesített tejtermékből készítünk. Ezt elérhetjük hideg és meleg módon is: előbbihez áztassuk a diót tejbe és hagyjuk állni egy éjszaka erejéig (utána se dobjuk ki a magvat, szárítsuk ki sütőben, alacsony hőfokon, majd fogyasszuk el magában/sajtokkal/stb.), az utóbbi esetében pedig melegítsük alacsony lángon a tejet/tejszínt nagyjából 15-20 percig folyamatos kevergetés mellett, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Mindegy milyen módon készítjük, a diós tejet felhasználhatjuk tejjel és tejszínnel készített süteményekhez, krémekhez, desszertekhez.
Diótej
Nem, nem szerepel duplán ugyanaz a módszer a cikkben: figyeljük csak meg egy bizonyos ’s’ betű hiányát az alcímben. Ugyanis a diótej más, mint a diós tej, hiszen semmilyen tejterméket nem tartalmaz, teljesen növényi alapanyag.
A zab, mandula vagy kókusz ismertebb növényitej-alap, azonban a dió is ugyanúgy képes folyadékká alakulni: áztassuk vízbe a magvat egy éjszakára, majd szűrjük és öblítsük le. Tegyük turmixgépbe azonos térfogatú vízzel, egy csipet sóval és dolgozzuk teljesen simára.
Szűrjük át, és már használhatjuk is, amire csak szeretnénk. Kiváló vegán édességek készülhetnek a bevetésével a kevert piskótától egészen a créme brulée-ig.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hajmeresztően izgalmas konyhai megoldások: