Remélem, többen tudják, hogy melyik süteményről beszélek, különben csak magam miatt vágtam bele ebbe az egész projektbe, ami lássuk be, kissé kínos. De azért csak akadnak még itt retrócuki-látogatók, akik néha-néha elcsábulnak egy adag diós mártott iránt. Nem csoda, a diós baracklekvárral szendvicsként összeragasztott, majd olvasztott csokoládéba mártott diós habcsókkekszek elég hívogatóan tornyosulnak a többi sütemény közt – még akkor is, ha valószínűleg csak a cukrászdák tojásfehérje-feleslegének megoldására születtek meg. Ezek a maradékmentő ötletek szólnak néha a legnagyobbat, ez pedig a diós mártott esetében sincs másképp. De nézzük, hogyan készül!
Sehol egy recept
Már korábban is többször eszembe jutott, hogy el kéne készíteni ezt a különleges süteményt, azonban a végső impulzus pár héttel karácsony előtt ért. És ekkor szembesültem azzal a problémával, hogy konkrét recept az bizony nem akad az édességhez. Sőt, magában a névben sem voltam biztos: a legtöbb cukrászdában „diós mártottként” kapható a habcsók, erre azonban nem sok találatot adott a kereső.
Találkozhatunk még „diós álom” vagy „diós csók” néven is vele, persze ez továbbra sem segít azon a problémán, hogy az elkészítéséről szinte semmit nem tudni.
Macaron, csak magyarul
Indult tehát a receptkitalálás: egyedül a sütemény kinézetéből tudtam kiindulni, illetve azokból az élményekből, amelyeket pár kóstolás alapján szereztem. A lekváros, darált diós töltelék és a csokis máz nem jelentett túl sok nehézséget, ahogy az összeállítás logikája sem.
Azonban maga a diós sütemény – ami állagra valahol egy omlós keksz és egy puha habcsók között helyezkedik el, ízre pedig szinte töményen diós – már egy fokkal nagyobb falatnak bizonyult.
Biztos voltam benne, hogy valamilyen tojásfehérjés megoldás lesz a dolog vége, azonban mindenképpen meg akartam őrizni az aprósütemény puha állagát – a kemény, törékeny és kicsit fullasztó habcsók ki volt zárva! Így a következő logikus lépés a macaron volt.
Persze nem akartam borzasztóan bonyolulttá tenni a receptet, hiszen így nem maradt volna hű a retró cukrászdás vonalhoz – a végeredmény kicsit lett csak tehát technikás, olyannyira, hogy szerintem bármilyen kezdő, haladó vagy profi házi cukrász aggodalom nélkül nekiláthat. Nevezhetnénk egy lustább, rusztikusabb magyar macaronnak is, ahol nem kell annyira odafigyelnünk arra, hogy minden tökéletesen sikerüljön.
Amire mégis érdemes figyelni
Persze nem trehánykodhatjuk el teljesen a süteményt: ahhoz, hogy szép is, finom is legyen, érdemes betartanunk pár fontos szabályt.
- A habot verjük szobahőmérsékletű tojásfehérjékből, amiket nagyjából mérjünk le.
- A hab legyen tényleg kemény, fényes és stabil: ezt ellenőrizhetjük a habverővel, amin csúcsosan kell tornyosulnia a tojáshabnak.
- A diót és porcukrot alaposan turmixoljuk le, hogy teljesen porózus állagú legyen – így könnyen át tudjuk majd szitálni, és a masszánk is egységesebb lesz.
- Ne hagyjuk ki a habzsákkal megformált kekszek pihentetését – amikor tapintásra „bőrszerű”, szilár hatású a felületük, akkor elkészültek, mehetnek a sütőbe.
- Megtöltés előtt teljesen hűtsük ki a kekszeket, megtöltés után pedig adjunk nekik 10-15 percet, csak utána mártsuk meg őket az olvasztott (nem túl meleg) csokoládéban.
Nézd meg videón is, hogyan készül a retró diós mártott:
Szóval, valahogy így néz ki a házilag is elkészíthető diós mártott. Remélem, nemcsak a sajátomban, de mások szívében/fantáziájában is betöltöttem egy olyan lyukat, ami eddig üresen tátongott. Kellemes retrózást, sikeres sütést!
Itt a retró diós mártott teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, recept és videó: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: