A diófa termesztése nem tartozik a legegyszerűbb műfajok közé, hiszen a magról ültetett egyedeknek 10 év is kellhet az első termés megjelenéséhez, éppen ezért jóval drágább egy facsemete, aminek 4-5 év is elég, hogy az első diószemet lepottyantsa. Ám, mindegyik diófa igényli a rendszeres gondoskodást, a legjobb időszak a diófa metszésére, pedig az ősz.
Fontos tudni, hogy tavasszal tilos a diófa metszése, hiszen ilyenkor a magas gyökérnyomás rothadást idézhet elő. Ellenben az őszi szezon kimondottan előnyös időszak, ugyanis bőséges termésben lehet részünk.
Így csináld a diófa fenntartó metszését!
A fenntartó metszés esetében a termőrészek megújítása a legfontosabb. Cél az ágrendszer kiegyensúlyozottsága, illetve az, hogy a belső részek is kellő fényben részesüljenek.
Szintén fontos tudnivaló, hogy minél kevésbé metszük vissza a fa egyes részeit, annál kevésbé lesz termőképes. Éppen ezért, ne hagyjuk, hogy a belső lombrész túl sűrűvé váljon.
Az ősz azért is a legmegfelelőbb a diófa metszésére, mert ilyenkor alacsony a gyökérnyomás, és még a fán ejtett sebek is gyorsabban gyógyulnak, mint az év bármely más időszakában.
És így fogj hozzá a koronaalakító metszéshez!
Mivel a vázágak maguktól egyébként is elég kesze-kuszán nőnek, ezért az első 7-8 évben felesleges ezeket metszeni, viszont a keresztbe és a lombkorona belseje felé növő ágakat, illetve a sérült, beteg részeket távolítsuk el.
Még több növényekkel kapcsolatos érdekesség: