A dióval sok étel ízét különlegessé tehetjük:
● Keverjünk vagdalt diót a rizses ételekhez.
● Zöld salátákra szórjunk diódarabokat (pirított is lehet).
● Adjunk aprított diót a palacsintatésztába.
● Helyettesítsük a sütemények vagy a kekszek megadott lisztmennyiségének egy részét darált dióval.
● Mivel a dióolaj édesebb, mint a kicsit kesernyés olívaolaj, pár csepp belőle nagyon finom ízt ad a salátáknak és a már kész sülteknek.
Csokis-diós kockaSe a diót, se a dióolajat ne forrósítsuk fel, mert a többszörösen telítetlen zsírok könnyen elégnek és oxidálódnak.
A keserű ízű diót semmiképp ne együk meg, mert itt már megtörtént az oxidáció!
Étvágytalanság vagy betegségből való lábadozás esetében kiváló a dió, magas tápértéke miatt.
A vagdalt és az őrölt diót, valamint a dióolajat ne tároljuk sokáig, mert könnyen megavasodik. A feltört diót viszont akár egy évig is tárolhatjuk a mélyhűtőben.
KókuszdióSült almát készíthetünk kivételesen jó ízű töltelékkel: két rész vagdalt datolyát és egy rész vagdalt diót összekeverünk, majd megtöltjük vele a kivájt almát (a kikapart alma is mehet bele) és leöntjük egy kávéskanálnyi juharsziruppal és a sütőben megsütjük.
Sütéshez használjunk lehetőleg egész diódarabokat. Ha őröltet használunk, mindig a sütés előtt daráljunk le a friss dióbelet.
Ha a dió elmorzsolódik a feltörésnél, tegyük az egész, héjas diót pár órára sós vízbe.
Ha hámozott dióra van szükségünk, dobjuk a hámozatlan dióbelet forró vízbe, vegyük le a tűzről és hagyjuk három percig állni. A barna bőrkék így könnyen lehámozhatók. Utána itassuk le róla a vizet.
Ha hámozás közben a diódarabok és a dióhéjak összekeveredtek, dobjuk mindkettőt együtt vízbe. A héjak hamarosan a víz tetején úsznak, míg a diódarabok lesüllyednek.