Lesz az idén is magyar dió a boltokban és a piacokon, sőt, a minősége is rendben lesz, az árak viszont finoman szólva sem lesznek alacsonyak, szóval nem meglepő módon a dió esetében is mélyebben kell majd a zsebünkbe nyúlnunk – írja a Hello Vidék.
Hogy mi a drágulás oka?
- a dióburok-fúrólégy is károsította a termést
- az aszály hatására pedig kiszáradtak a diófák
Tudtad?
Dióbélből (sőt, héjasból is) a legnagyobb beszállító az USA, ahonnan 12 százalékkal több (46,6 ezer tonna) termék érkezett.
Magyarországon is visszaesett a diótermesztés
A KSH szerint az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül mozgott, majd az elmúlt évek telepítéseinek köszönhetően 2019-ben 6,8 ezer tonnára emelkedett. Szakértők a 2021. évi diótermést az ország nyugati részén közepesnek, a keleti részén jónak ítélték.
Rossz hír, hogy a dióbél külkereskedelmi egyenlege az elmúlt két évben negatívra változott.
A Budapesti Nagybani Piacon egyre ritkább a magyar dióbél
Tévedés azt gondolni, hogy a dió nem igényel gondozást, hiszen a klímaváltozás okozta termesztési és növényegészségügyi kihívásokra csak magas szintű szaktudással, korszerű technológiával lehet válaszolni
– vélekedik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Egy év alatt 420-500 forinttal nőtt a dióbél fogyasztói ára Budapesten az Agrárközgazdasági Kutatóintézet (AKI) Piac Árinformációs rendszere szerint. Tavaly ilyenkor, az 50. héten egy kiló pucolt dióért átlagosan 3980 forintot kértek, idén ugyanebben az időszakban az átlagár már 4400 forint volt a Fehérvári úti Vásárcsarnokban.
2022-ben a 35. héten a vidéki fogyasztói piacokon a tisztított dió ára átlagosan 4500 Ft/kg az AKI piaci árinformációs rendszere szerint.
A Spar áruházláncban a darált dióbél kilója 8450 forint, a Tesco áruházláncban 5990 Ft egy kiló natúr dióbél jelenleg.
A termelők szerint a piacokon legalább 5000 forint lesz ősszel egy kiló dióbél, de a boltokban akár többet is elkérhetnek érte.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: