Azt gondolhatnánk, hogy egy húzós, rohanós vizsgaidőszak alatt egy fiatal szervezet simán elviseli, ha pár hétig egészségtelenebbül étkezik, és nem feltétlen az ételek minőségére helyezi a hangsúlyt, hanem magára a tényre, hogy egyen és igyon. Lehetőleg gyorsan.
Dr. Bodor Zsanett dietetikus most a hvg-nek fejtette ki, mennyire fontos, hogy egy ilyen terhelt időszakban ne csak feldolgozott élelmiszert, édességet, gyorséttermi menüt, üdítőt és kávét fogyasszanak a diákok. Sőt, ilyenkor kiemelten fontos!
...egész napos tanulás során hangsúlyos szerepet kap a reggeli, hiszen az optimális esetben elegendő energiát biztosít a szervezetnek a napindításhoz. Ennek fokozott agyi terhelés esetén kiemelt jelentősége van, hiszen az agy energiaforrásként glükózt használ, amelyet a bevitt tápanyagokból biztosít
– mondta.
De akkor mit egyenek-igyanak a vizsgázók?
- Teljes kiőrlésű gabonákból készült péksüteményeket és kenyereket,
- sok-sok friss zöldséget, gyümölcsöt,
- sovány húsokat (csirkét, pulykát, halakat), nem olajban rántva,
- sovány tejtermékeket,
- növényi fehérjében dús hüvelyeseket (bab, lencse, csicseriborsó, zöldborsó),
- és sok vizet, a megfelelő agyműködés és az egyenletes vércukorszint érdekében – napi 8 pohárnyi (2-2,5 dl/pohár) folyadékot érdemes inni, ebből minimum öt pohár ivóvíz legyen!
Koffeinbevitel
Dr. Bodor Zsanett felhívja a figyelmet arra is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt napi 400 mg koffeint (3-4 csésze kávé) nem szabad túllépni, mert a túlzott koffeinbevitel miatt nem megy majd a pihentető alvás, szóval a visszájára fordulhat a dolog!
Kávét és teát pedig lehetőleg felváltva fogyasszanak a diákok, mert a fekete/fehér/zöld teában található csersav hatására a koffein lassabban szívódik fel, ezért tovább érezhetjük magunkat élénknek, frissnek!!
Több friss hír itt: