Ezt kéne ennie az érettségizőknek a gyorskaja-koffein kombó helyett

Zajlanak az érettségi vizsgák, és közeleg az egyetemi vizsgaidőszak is, a diákok pedig erejükön túl teljesítve próbálják megugrani az éppen aktuális megmérettetést, és ilyenkor az evés minőségével foglalkoznak a legkevesebbet, sajnos. A dietetikus tanácsai következnek erre az időszakra.

Azt gondolhatnánk, hogy egy húzós, rohanós vizsgaidőszak alatt egy fiatal szervezet simán elviseli, ha pár hétig egészségtelenebbül étkezik, és nem feltétlen az ételek minőségére helyezi a hangsúlyt, hanem magára a tényre, hogy egyen és igyon. Lehetőleg gyorsan.

Ne csak gyorskaját és kávét együnk-igyunk vizsgaidőszakban!

Dr. Bodor Zsanett dietetikus most a hvg-nek fejtette ki, mennyire fontos, hogy egy ilyen terhelt időszakban ne csak feldolgozott élelmiszert, édességet, gyorséttermi menüt, üdítőt és kávét fogyasszanak a diákok. Sőt, ilyenkor kiemelten fontos!

...egész napos tanulás során hangsúlyos szerepet kap a reggeli, hiszen az optimális esetben elegendő energiát biztosít a szervezetnek a napindításhoz. Ennek fokozott agyi terhelés esetén kiemelt jelentősége van, hiszen az agy energiaforrásként glükózt használ, amelyet a bevitt tápanyagokból biztosít

– mondta.

De akkor mit egyenek-igyanak a vizsgázók?

  • Teljes kiőrlésű gabonákból készült péksüteményeket és kenyereket,
  • sok-sok friss zöldséget, gyümölcsöt,
  • sovány húsokat (csirkét, pulykát, halakat), nem olajban rántva,
  • sovány tejtermékeket,
  • növényi fehérjében dús hüvelyeseket (bab, lencse, csicseriborsó, zöldborsó),
  • és sok vizet, a megfelelő agyműködés és az egyenletes vércukorszint érdekében – napi 8 pohárnyi (2-2,5 dl/pohár) folyadékot érdemes inni, ebből minimum öt pohár ivóvíz legyen!

Kovászos céklás kenyér

A céklától nem csupán szép színe lesz a kenyérnek, hanem kellemes, édes ízt is fog adni neki. Az elkészült kenyeret lágy kecskesajttal megkenve, pirított dióval és friss rukkolával ...

Tökéletes finomfőzelék

Rájöttem, miért fújjognak a gyerekek, ha a finomfőzelékről esik szó. A fő bűnöst az alapanyagok között találjuk, ez nem más, mint a karalábé, ami a húslevesben is gyakran ...

Koffeinbevitel

Dr. Bodor Zsanett felhívja a figyelmet arra is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt napi 400 mg koffeint (3-4 csésze kávé) nem szabad túllépni, mert a túlzott koffeinbevitel miatt nem megy majd a pihentető alvás, szóval a visszájára fordulhat a dolog!

Kávét és teát pedig lehetőleg felváltva fogyasszanak a diákok, mert a fekete/fehér/zöld teában található csersav hatására a koffein lassabban szívódik fel, ezért tovább érezhetjük magunkat élénknek, frissnek!!

Forrásunk volt.


Több friss hír itt:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...