Diabulimia - egy furcsa betegség, ami keveseket érint, de annál veszélyesebb

A címben szereplő szó a diabétesz és a bulimia összeolvadásából született. De miként is férhet össze egy endokrinológiai betegség egy evészavarral?

A diabulimia egy olyan viselkedési zavar, amelynek során a fogyást az inzulinnal manipulálva éri el a beteg. A szó első tagja a diabetes mellitusra, azaz a cukorbetegségre utal, második tagja a bulimia nervosa nevű étkezési zavarra (erről a betegségről ebben a cikkünkben olvashattok bővebben).

Diabulimia esetén az 1-es típusú cukorbetegek az életben maradásukhoz nélkülözhetetlen inzulin mennyiségét lecsökkentik vagy el is hagyják a testsúlycsökkentés érdekében.

Mi áll a betegség hátterében?

Amikor egy gyermek cukorbeteg lesz, az immunrendszer abnormális működése miatt az inzulintermelő sejtjei pusztulni kezdenek és a vérben keringő inzulin mennyisége lecsökken, ám ennek hiányában a vérben keringő cukor nem tud a véráramból a sejtekbe belépni. A vércukor mennyisége ezért megemelkedik, a sejtek és a szervezet éhezik, ennek következményeként fogyás következik be normál mennyiségű étkezés mellett is.

A nagy mennyiségű glükóztól, ami továbbra is a véráramban kering a szervezet a vesén keresztül próbál megszabadulni, ami pedig hosszútávon súlyos szövődményeket okozhat, vese-, szív- és keringési zavarok alakulhatnak ki, és komoly szemészeti problémákat eredményezhet, amelyek akár vakságig súlyosbodhatnak. A cukorbetegség különböző típusairól ebben a korábbi cikkünkben olvashatsz többet.

A diabulimia

A diabulimiát az 1-es típusú diabetesben szenvedő betegek inzulinkezelésének korlátozása vagy kihagyása jellemzi, különösen serdülőkorúaknál a testsúly szabályozásának céljából. Ezt az állapotot kísérheti túlevéses epizód és testképzavar is, de előfordul, hogy egyszerű fogyókúrás céllal indul az inzulinnal történő manipulálás. Az viszont biztos, hogy hosszútávon életveszélyes módja a sovány alkat elérésének, hiszen az 1-es típusú cukorbeteg esetében az életben maradáshoz szükséges a megfelelő inzulin.

Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek nagy kockázatot hordoznak az étkezési rendellenességek tekintetében. Kutatási eredmények szerint a cukorbetegek több mint 30 %-ánál, a 15 és 30 év közöttiek körében valamilyen mértékben inzulinhiány alakul ki, illetve azt is kimutatták, hogy az 1-es típusú cukorbetegek körében két és félszer nagyobb valószínűséggel alakulnak ki táplálkozási zavarok, mint más nőknél.

Magyarországon még kevéssé elterjedt ez az evészavar, nem úgy mint Amerikában vagy Angliában, ahol már több non-profit kezdeményezés is megindult a diabulimiások megsegítéséért. Érintett szülőként amellett, hogy oda kell figyelnünk cukorbeteg gyermekünk megfelelő étkezésére, életmódjára, illetve a kamaszkor által nyújtott egyéb kihívásokra, még ennek a betegségnek a fenyegető árnyékával is tisztában kell lennünk.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk