Az ideális mozgásforma megtalálása azonban nem annyira egyszerű. Olyasmit érdemes sportolniuk, ami egyszerre segít a vércukorszint szabályozásában, valamint a szív- és érrendszer támogatásában. Egy friss tanulmány rávilágít erre a kérdésre, összehasonlítva két népszerű aerob edzésformát: a folyamatos és az intervallumos edzést.
A tanulmány eredményei szerint a folyamatos aerob edzés lehet a leghatékonyabb a vércukorszint szabályozásában az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára.
A folyamatos mozgás – amikor a teljes edzés alatt egyenletes, mérsékelt tempót tartunk –, jelentősebb vércukorszint-csökkenést eredményezett, mint az intervallumos edzés.
Ilyen folyamatos aerob edzés például egy 30 perces kocogás. Az intervallumos edzés – amely a magasabb és alacsonyabb intenzitású szakaszok váltakozását jelenti – szintén mutatott előnyöket, de kisebb mértékben. Jó példa erre, ha felvátva sétálunk és kocogunk.
Érdekes módon a tanulmány, amelyet az American Journal of Cardiology folyóiratban publikáltak, fontos különbségeket mutatott a nemek tekintetében.
A nők esetében összességében stabilabb volt a vércukorszint, és a jelentős csökkenések elsősorban a folyamatos edzés után jelentkeztek.
A férfiaknál viszont mindkét edzésforma után nagyobb mértékű vércukorszint-csökkenés volt megfigyelhető, a legnagyobb csökkenés pedig a folyamatos edzés után következett be. Ez arra utal, hogy bár a folyamatos edzés mindkét nem számára előnyös lehet, a férfiaknak jobban oda kell figyelniük a vércukorszintjükre, hogy elkerüljék a potenciálisan veszélyes vércukorszint-csökkenéseket.
Ez a tanulmány fontos, mert a cukorbetegek gyakran nem motiváltak a testmozgásra, mint a betegségük kezelésének egyik eszközére. Ennek egyik oka az, hogy a fizikai aktivitás vércukorszint-csökkenéshez vezethet, ami kellemetlenséget és motivációvesztést okozhat
– mondta Dr. Pooya Soltani, a Staffordshire Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.
A kutatásban 19 felnőtt vett részt, akik 1-es típusú cukorbetegségben szenvedtek és nem végeztek rendszeresen testmozgást. Minden résztvevő két 30 perces edzésen vett részt különböző napokon – egy folyamatos és egy intervallumos edzésen.
A kutatók megmérték a vércukorszintet, a pulzusszámot és a vérnyomást az edzések előtt, közvetlenül utána, valamint 20 perccel utána. Emellett értékelték, hogy a résztvevők mennyire érezték nehéznek az edzést, illetve hogy mennyire élvezték azt.
A vércukorszint-változások ellenére mind a férfiak, mind a nők hasonló szintű erőfeszítési szintről számoltak be, és ugyanannyira élvezték mindkét mozgásformát. Ez arra utal, hogy bármelyik edzésforma életképes és élvezetes lehet az 1-es típusú cukorbetegek számára, a választás pedig az egyéni preferenciáktól és a vércukorszint kezelésének szükségleteitől függhet.
Még több mozgás itt: