„A hangulat adott, az élményt pedig a mi kreativitásunk által megformált, kissé magyaros ízvilágú ételek teszik teljessé" – interjú Major Dáviddal, a Deszka egyik alapítójával

Az V. kerületi Veres Pálné utca megannyi nevezetességnek ad otthont, ám tavaly egy újabb különlegességgel bővült, ugyanis itt nyitotta meg kapuit egy igazi brunch-mennyország, a Deszka. Mi is felkerekedtünk hát, hogy megismerjük közelebbről ezt a gasztrolátványosságot. És hogy mit találtunk? Egy proseccótól pezsgő, illatokkal teli, utcára nyíló, színes tapétás csuda helyet. Az egyik alapítója, Major Dávid hatalmas nyüzsgésben tölti itt a mindennapjait, de szerencsére időt szakított arra, hogy meséljen nekünk a Deszkáról.

Még nincs is egy éve, hogy megnyitott a Deszka, de már most rengeteg visszajáró vendégetek van. Mekkora csapattal dolgoztok?

Szeptemberben nyitottunk, de az első időszak elég húzósnak bizonyult, mert még egy csomó folyamatnak a helyére kellett billennie. Novemberen sikerült egyenesbe kerülnünk, így én ezt a hónapot tekintem az igazi nyitásnak. A csapatunk viszonylag kicsi, de az állandó tagok közé tartozik a társalapító Kányai István, a főszakácsunk, Szacsuri Tekla és jómagam. Istvánnal Londonban találkoztunk, és ő jelenleg is kint tartózkodik, így a mindennapi ügyes-bajos dolgokért én felelek. Az induláskor rengeteget segített nekünk Borbély Árpád szakács, aki a menü kialakításában vállalt nagy szerepet. Bár most már csak kreatív séfként támogat minket, viszont továbbra is szoros a kapcsolatunk. Ha például frissítjük a menüt, akkor a változtatásokról mindig kikérjük Árpád véleményét is. Sőt, jelenleg egy közös projekten is munkálkodunk.

A Deszka egyik alapítója, Major Dávid és Mázli

Mennyit tudsz nekünk elárulni erről a közös munkáról?

Egyelőre még nem sokat, mert még az elején tartunk, de annyit mondhatok, hogy a jövőben exkluzív gasztroélménnyel készülünk majd az esti órákban.  

Pontosan mióta része az életednek a gasztronómia és a vendéglátás?

Már kilenc éve a vendéglátásban dolgozom, ez idő alatt pedig elég sok tapasztalatra tettem szert. Három éve jöttem haza, előtte pedig többek között Angliában és Spanyolországban is megfordultam. A brunch-kultúrával New Yorkban találkoztam, és azonnal megfogott az egész műfaj. A legjobban talán az tetszett meg benne, hogy lehetőséget ad a családdal és barátokkal való napközbeni időtöltésre, vagyis hasonló élményt ad, mint egy ráérősen elköltött késő esti vacsora. A brunchba továbbá rengeteg kreativitást és ötletet lehet belevinni. Nem utolsó sorban pedig még egy hideg mimóza vagy egy finom pohár prosecco is részese lehet.

A Deszka egy igazi szerelemprojekt számomra, ezért szeretném, hogy a vendégeink olyan jól érezzék magukat nálunk, hogy máskor is szívesen betérjenek majd hozzánk.

„Hétvégente az utca túloldalán várakoznak az emberek, hogy asztalhoz ülhessenek" / Fotó: Balkányi László

Ti miben szeretnétek újat mutatni a többi reggelizőhelyhez képest?

Sosem a tömegétkeztetés lebegett a szemeink előtt, mint cél, ezt jól mutatja az is, hogy nem 50 asztalunk van. Egyszerűen csak egy olyan helyet akartunk létrehozni, ahol egyfajta családias hangulatot és élményt adhatunk át az embereknek. Az elmúlt években nagyon sokat dolgoztam az éjszakába nyúlóan, így mindenképpen arra vágytam, hogy a Deszkában józan körülmények között, napközben lehessen a vendégeket kiszolgálni. A helyet is azért választottuk, mert ki lehet nyitni a hatalmas, utcára nyíló üvegablakait, ettől pedig teljesen olyan érzése lesz az embereknek, mintha egy nappaliban ülnének.

A hangulat adott, az élményt pedig a mi kreativitásunk által megformált, kissé magyaros ízvilágú ételek teszik teljessé.

A koncepciónk tehát az volt, hogy egyfajta közösségi reggelizőhelyet teremtsünk, ahova visszajárnak az emberek enni és inni, és ezt sikerült is megvalósítanunk. Hétfőnként szinte csak visszatérő vendégek járnak hozzánk, hétvégente pedig az utca túloldalán várakoznak az emberek, hogy asztalhoz ülhessenek.

Nincs olyan magyar, aki ne ismerné a deszka szót, de vajon ez mennyire érhető a külföldiek számára? Miért pont ezt a nevet választottátok?

Egy olyan nevet kerestünk, ami nem több mint két-három szótag, illetve, ami a külföldi vendégek által is könnyen kiejthető. Ha mégis magyarázatra szorulna a név, akkor a bejárati ajtónk felett lévő deszka alakú jel segítséget nyújt ebben.

Lehet nálatok zsíros deszkát is enni?

Sajnos jelenleg nem szerepel az étlapon zsíros deszka, de ha kicsit hűvösebb lesz az idő, akkor lehet felkerül rá.

Bemutatkozik a „The G.O.A.T." / Fotó: Balkányi László

Rengeteg izgalmas nevű és különleges hozzávalókkal készített étel szerepel az étlapotokon. Ezek közül melyek a legnépszerűbbek?

A klasszikus eggs benedict az egyik legkapósabb brunch-fogásunk, ami nálunk sajtos pogácsával, serrano sonkával, pestos majonézzel, koktélparadicsommal és természetesen buggyantott tojással és hollandi mártással kerül a tányérra. De nagy kedvencnek számít a bundáskenyér is, amiből naponta nagyjából 50 adagot készítünk. Egy kissé azonban átalakítottuk az ételt, így nálunk kézműves kalácsból készül, ami mellé füstös sajtkrém, füstölt sajt, serranochips, szezonális zöldségek és tökmagolaj párosul. A kalácsot és az összes többi péksüteményt a Randevú nevű kézműves pékségből kapjuk. Ezenfelül szintén nagy sikernek örvend a „The G.O.A.T.” nevű ételalkotás, ami kovászos kenyérből, házi céklapüréből, házi pestóból, kakukkfüves körtepüréből, szezonális marinált zöldségekből és friss körtéből áll.

A fogás főeleme, a kérges kecskesajt pedig egyenesen Franciaországból érkezik hozzánk.

„...szikkadt kifli helyett kézműves kalács, yuzu, lime, mák és szezonális gyümölcsök alkotják a mákos gubát" / Fotó: Balkányi László

Ha valaki csak egy könnyed desszertre vágyik a kávéja mellé, akkor milyen édességekre számíthat nálatok?

Egy kis csavarral készül nálunk a mákos guba, amire nagyon büszkék vagyunk, mert tízből tíz ember egyszerűen odavan érte.

A különlegessége abban rejlik, hogy a szikkadt kifli helyett kézműves kalács, yuzu, lime, mák és szezonális gyümölcsök alkotják. A yuzu aromája miatt egy olyan frissítő, gyümölcsös ízvilágú desszert lesz a végeredmény, amely nemcsak szuper könnyed, hanem nagyon finom is. Újonnan került fel a menüre a „Granola Punch”, ami szintén az édesszájúaknak készült. Ebben mézes görögjoghurt, tonkababos ricottakrém, gyümölcsök és málnaszósz található meg. A tonkabab egy igazán különleges földes ízt ad a granolás finomsághoz. A többi desszertet és tortát a nemrég alapított Frenchie’s nevű cukrászműhelyből kapjuk. A sütemények egyébként minden héten változnak.

Egy brunch sosem lehet teljes finom italok nélkül. Ti milyen frissítőket kínáltok a kiadós fogások mellé?

Helyben készítünk frissen facsart narancslevet, illetve szuper egészséges zöldséges frissítőket is. Az egyik ilyen a „Mean & Green” nevű ital, amelyben alma, uborka, spirulina, gyömbér és zeller található. Ha valaki szeretné egy kicsit bevadítani ezt az italt, akkor kérhet hozzá gint is. Az „ABCG” nevű ital is hasonló, de azt az alma, cékla, répa és gyömbér négyese teszi különlegessé. Utóbbihoz kiválóan passzol egy kis vodka. Szintén nagy kedvenc nálunk a kombucha, amely ízvilágát folyamatosan változtatjuk, így például az előző héten ribizlis-citromosat lehetett kóstolni, előtte pedig málnás-mangósat. És természetesen a kávé is fontos része a brunch-nak, ezért mi egy olyan fajtát kerestünk, ami tökéletesen passzol az összes általunk elkészített fogáshoz, így esett a választás egy brazil kávéfajtára, amit az Impresso Micro Roastery nevű pesti, kisüzemi kávépörkölőből szerzünk be.

Mennyire gyakran szoktátok frissíteni a menüt? 

Pont nemrég változtattunk rajta, így felkerült rá többek között egy gluténmentes palacsintavariáció is, amely répaválogatással, citromos retekkel, mogyoróvajjal, gyömbéres-fokhagymás szójaszósszal, illetve zöldségekkel együtt kerül tálalásra. Emellett pedig egy „Caulif-lover” nevű különlegesség is szerepel már a menün, amit kovászos kenyérrel, házi céklapürével, petrezselymes karfiolkrémmel, színes karfiolrózsákkal, áfonyával és körtével álmodtunk meg. Bár a felsorolásból úgy tűnhet, hogy egy vega helyként üzemelünk, ám én inkább azt mondanám, hogy sokféle vegetáriánus opciót kínálunk a vendégeinknek, hiszen a serrano sonka is helyet kapott az ételek között.

Csupán arról van szó, hogy igyekeztünk egy olyan válogatást összeállítani, amely minden igénynek megfelel.

„Igyekeztünk egy olyan válogatást összeállítani, amely minden igénynek megfelel" / Fotó: Balkányi László

Ha valaki betér hozzátok, akkor biztos feltűnnek majd neki a gyönyörű festmények és a mutatós levélmintás tapéta. Kivel dolgoztatok együtt a belső dizájn kialakításán?

A belső tér elsősorban Egervári Hilda munkáját dicséri, aki rengeteget segített nekünk, hogy egy szuper hangulatos, de mégis otthonos atmoszférát tudjunk kialakítani. Igyekeztünk mind a színekkel, mind a festményekkel különlegesebbé tenné a Deszkát. A festmények egyébként Balogh Bianka festőművésztől származnak. Nagyon elégedettek vagyunk a belső térrel, de biztosan változtatunk majd rajta a jövőben.

Melyik az a három szó, amely leginkább jellemzi a Deszkát?

Kaja, pia és jó hangulat. Nem szeretnék igazából kliséket használni, de mi tényleg azért dolgozunk mindennap, hogy ez a három dolog meglegyen a Deszkában.

Mik a jövőbeli terveitek?

Nyilván kezdő vállalkozásként azért még mindig akadnak nehezebb időszakok is, de igyekszünk ezeken mindig átlendülni. Mint említettem, a tavaly év végéhez képest szerencsére már biztosabb lábakon álltunk, így most folyamatosan a jövőn és a további lehetőségeken gondolkodunk. Nem titkolt reményünk, hogy a jövőben a város más részein is belekóstolhassanak majd az emberek az utánozhatatlan Deszka-élménybe.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek az interjúk is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...