Komoly egészségügyi problémát jelezhet az, ha valakinek többször is szüksége van a napközbeni alvásra – ez derül ki abból a 14 éven keresztül végzett amerikai kutatásból, amelyről a 444.hu számolt be.
A Rush Alzheimer’s Disease Center kutatásában 1500 önkéntes vett részt, akiken minden évben elvégeztek egy kognitív tesztet, valamint éves szinten maximum 10-10 napon keresztül egy speciális karkötőt is kellett hordaniuk, mely azt mérte, hogy az alanyok reggel 9 és este 7 óra között hányszor és mennyi időre alszanak el.
A kutatás kezdetén az alanyok 75 százaléka még semmilyen kognitív probléma jelét nem mutatta, a résztvevőknek valamivel több mint 4 százaléka szenvedett csak a demenciával járó Alzheimer-kórtól.
A 14 éven át tartó vizsgálat során a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az Alzheimer-kórtól, illetve az enyhébb-erősebb kognitív problémáktól szenvedő alanyok korábbi értékeikhez képest akár kétszer-háromszor is többet aludtak napközben.
Azok, akik egészségesen vágtak bele a kutatásba, az elmúlt évek során átlagosan 11 százalékkal aludtak többet napközben. Az éves növekedés kétszeresen volt nagyobb azoknál az embereknél, akiknél enyhe fokú kognitív butulást rögzítettek, az érték pedig azoknál nőtt háromszorossá, akiket az évek során diagnosztizáltak Alzheimer-kórral .
A szakemberek összehasonlították a 14 év alatt egészségesen maradt alanyok adatait azokéval, akiknél az elmúlt években jelentek meg az Alzheimer-kór tünetei. A vizsgálat arra jutott, hogy azok az idős emberek, akik napi egy óránál többet szunyókáltak napközben, 40 százalékkal nagyobb eséllyel lettek Alzheimeresek.
A kutatás készítői ugyan hangsúlyozták, hogy nem a délutáni alvás okoz demenciát, ugyanakkor felhívták rá a figyelmet, hogy amennyiben a feledékenység és az egyre gyakoribbá váló szundítások egyszerre jelentkeznek, érdemes minél hamarabb kivizsgáltatni magunkat.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: