Így készül a tökéletes dagadó a profi séf szerint

Nem a legnépszerűbb alapanyag, pedig a sertésdagadó egy sokoldalúan felhasználható húsrész, ráadásul olyan, amit kezdőknek is bátran ajánlunk. Profi séf tippjei következnek!

A dagadó a sertés „hasfala”, a hasa alja, pontosabban a hasüreget körülvevő izomszövet. Lapos, zsíros és izmos részek alkotják, az alakja pedig teljesen amorf a húspultban sorakozó combok és oldalasok mellett: a hús általában egy vékonyabb, csúcsosodó részből, és egy vastagabb, szélesebb, lekerekedett részből áll. Semmiben sem hasonlít más húsokhoz, de pont ettől olyan izgalmas.

A jó minőségű dagadóból mennyei fogásokat lehet készíteni

Általában töltve vagy göngyölve találkozunk vele, és ez a jellegzetes felépítésének köszönhető: a dagadót éles késsel szétnyithatjuk két izomréteg és egy vékony hártya találkozásánál, de a legszebb, ha ezen a ponton „felszúrjuk”, vagyis késsel (és a kezünkkel) finoman kialakítunk ezen a részen egy üreget – ehhez viszont tényleg igazán éles késre van szükség, úgyhogy ha nincs, vagy bizonytalan vagy benne, inkább kérd meg a hentest, pillanatok alatt megcsinálja.

Szóval ez a rész tulajdonképpen olyan, mint egy zseb, ahová olyan tölteléket teszünk, amilyet szeretnénk, valójában nehéz mellényúlni. Mizsei János, a MÁK séfje is sok lehetőséget lát ebben a húsrészben, ehhez mondott most nekünk néhány hasznos tippet, és néhány családi hagyományt.

Annyira egyszerű, szinte elfelejtett része a sertésnek, hogy ritkán gondolunk rá prémium alapanyagként, pedig ahogy elképzelem most magam előtt a dagadót, ahogy anyukám csinálta, kötözte, göngyölte össze, már előttem is van sertéshálóval, práddal, egy kis jus-vel (zsüvel) meglocsolva - még a köretet is be lehet építeni a húsba, ettől különleges. Már itt van benne egy hatalmas játék és egy ízbomba. A dagadó hozza a hús jellegét, ízt ad, de a töltelék határozza meg az egész zamatát. Éttermi szinten korábban szinte nem is foglalkoztam vele, pedig rengeteg lehetőség van benne.

A hentesnél vásárolható dagadó

Mizsei János szerint, ha egy jó minőségű dagadót találunk (és érdemes keresni!), akkor a zsírral is lehet játszani, mert egy jó keretet ad a fogásnak, például előkészíthetjük egy kis hideg füsttel, aztán belül tölthetjük gombával, céklával, tavasszal spárgával, ezzel mind könnyítjük a húst. Ha ezeket nem daráljuk, hanem falatnyi darabokban tesszük bele, akkor máris megalapozzuk a köretet. Kívül-belül sózzuk, arra viszont vigyázzunk, hogy a tetejére, a külső részre ne kerüljön nagyobb fűszerdarab vagy ízesítő, mert ez sütés közben könnyen megég, kellemetlen érzés lesz ráharapni. A jól fűszerezett töltelék viszont az egész dagadót átjárja!

„Emlékszem, ahogy anyukám készítette. Magát a dagadórészt ugye fel kell szúrni, hogy a két húsrészt elválasszuk egymástól, ide lehet betölteni, amit szeretnénk. Ezt általában a hentes megcsinálja, vagy apukám csinálta meg neki. Mindig egy májas, zsemlés, borsos, petrezselymes töltelékkel készítette, ami nagyjából olyasmi ízvilágú, mint egy gödöllői csirke. Ha jól emlékszem, csinálta úgy is, hogy savanyú káposztával, rizzsel, paradicsomos mártással sütötte, szinte mintha egy szabolcsi töltött káposztás sztorival töltötte volna be.”

Baconös töltött dagadó

Párszor már készítettem dagadót. Hol ilyen, hol más töltelékkel. Ha kapunk jó húsos szalonnát, az is megfelel baconszalonna helyett. Pl. én mindig ilyet használok. A puha, füstölt ...

Bár a húst átjárja némi zsírszövet, a dagadó hajlamos arra, hogy kiszáradjon: a vékony húsnak nem kell sok idő, hogy átsüljön, de a tölteléknek is el kell készülnie, úgyhogy jól kell megválasztani a sütési időt és hőfokot hozzá.

Anyukám alapvetően fólia alatt sütötte, de ő nem tűzte, ahogy hústűvel szokás, hanem varrta a húst, ezt a nagymamámtól tanulta, ő meg a dédnagymamámtól. Ezután lekente zsírral, egy-két helyen megszurkálta, aztán hagymával, burgonyával betette sütni közepes lángon. Sokszor kivette, meglocsolta a szaftjával, letakarta, visszatette, és ezt addig ismételte, amíg a húsnak még volt tartása, és csak a legvégén pirított rá egy kicsit.

Ahogy a legtöbb sertéshúsnak, a dagadónak is jól állnak az erős fűszerek, a mustár, a rozmaring, de érdemes ázsiai fűszerekben is gondolkodni (például csillagánizs), de a különböző alkoholok (whiskey, sör) is jól passzolnak hozzá.

„Jellegre nekem leginkább az oldalast juttatja eszembe, nem annyira zsíros, de mint hús, állagra és szerkezetre arra emlékeztet, és valójában hasonló technológiákkal is lehet hozzányúlni, például barbecue-dagadót is el tudok képzelni lassan, füstön sütve.”

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...