D-vitaminnal az Alzheimer-kór megelőzéséért

A D-vitamin szerepe ma már bizonyítottan jóval szélesebb, mint azt pár évvel ezelőtt gondoltuk. Például segíthet egyes időskori betegségek megelőzésében.

A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok közé soroljuk, bár valójában csupán orvostörténeti okokból nevezzük így. Felfedezése óta kiderült, hogy tulajdonképp nem is vitamin, inkább egy hormonféle, amelynek szerkezete hasonlít a szteroid hormonéhoz.

Az elmúlt években számos kutatás fókuszált a D-vitamin szerepének vizsgálatára, úgy tűnik, a korábbiakban vélelmezett hatásainál jóval szélesebb körben segíti egészségünk védelmét.

A D-vitamin és az időskori betegségek

A D-vitamin hiány szempontjából az idősebbek különösen veszélyeztetettek, ugyanis a D-vitamin képzés a bőrben az életkorral jelentősen csökken.

A D-vitamin hiány egyrészt csontritkulást okozhat, amely fokozza az elesések miatti csonttörések kockázatát, de szerepe lehet a demencia (elbutulás, kóros szellemi hanyatlás) kialakulásában is, mivel a D-vitamin szükséges az idegsejtek fejlődéséhez, működésük fenntartásához, funkcióik megőrzéséhez és egyben gyulladáscsökkentő hatású is.

A közelmúltban végzett kutatások eredményei alapján a D-vitamin az agyban védi az erek egészségét, valószínűleg segít megelőzni az érelmeszesedést, ezzel hozzájárul az agy oxigénellátásának fenntartásához. A két évvel ezelőtti kutatásban közel 1700 felnőtt egészségi állapotát vizsgálták 5 éven keresztül. Az alacsony D-vitamin szinttel rendelkezőknél 53%-al nagyobb eséllyel alakult ki demencia, mint azoknál, akik D-vitaminszintje megfelelő volt, és ezeknek a személyeknek 70%-al nagyobb volt az esélyük az Alzheimer-kór kialakulására is.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Táplálkozással az Alzheimer-kór ellen

A D-vitaminról

A D-vitamin számos szerepe közül a legismertebbek talán a csontok egészségének megőrzése és a kalciumháztartás egyensúlyának fenntartása a szervezetben. Segíti a kalcium felszívódását és szabályozza a szervezet számára az egészséges csontképzéshez szükséges kalcium- és foszfátmennyiséget. Elegendő D-vitamin nélkül a csontok elvékonyodhatnak, törékennyé válhatnak és deformálódhatnak. A D-vitamin hiánya súlyos esetben gyermekeknél angolkórt, felnőtt korban csontlágyulást okoz, idős korban megnöveli a csontritkulás kockázatát.

Grillezett makréla

Kedves kollégám már többször mesélte, mennyire szereti a makrélát grillezve. Mivel még sohasem kóstoltam ezt a halat, azonnal erős késztetést éreztem egy próbára. Nekem elnyerte a ...

Szardíniás Cézár saláta

Ezt a receptet Jamie Oliver-től lestem el, és kisebb-nagyobb változatatásokkal újragondoltam. A cézár saláta általában melle húsából készül, de érdemes combbal kipróbálni, mert ...

Borjúmáj vajban sütve

 Nagyon szeretem a májat, de abszolút kedvenc a rántott csirkemáj volt. Ezt elkészíteni viszont borzasztóan macerás, aki csinálta már, az tudja, durrog, fröcsög, maszatol, ezért ...

Hogyan juthatunk D-vitaminhoz?

A táplálkozáson keresztül bevihető D-vitamin legjobb természetes forrásai: az olajos halak (pl. lazac, szardínia, makréla, tonhal stb.), a tőkehalmáj olaj, a borjú- és a marhamáj, a borjúhús, a gomba (vargánya, csiperke), a tojássárgája.

Bár D-vitamin a táplálékból is kerül a szervezetbe, a legfőbb D-vitamin forrást számunkra a napfény jelenti. Általában napi tíz-tizenöt perces, az arcot és a fedetlen végtagokat érő, nyári, nappali UV-B sugárzás már elegendő a szervezet számára szükséges D3-vitamin előállításához. Bőrünk D-vitamin-képző kapacitása nagy, de bizonyos fénymennyiség felett már nem nő tovább. A napfény segítségével előállított D-vitaminra szüksége van szervezetünknek, de bőrünk egészségének védelme érdekében legyünk elővigyázatosak, mindenképpen tartsuk be a napozás általános szabályait. Amennyiben a szükségesnél több időt töltünk a napon, kockáztatjuk a leégést és annak káros következményeit, de a képződő D-vitamin mennyisége nem növelhető tovább.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

D-vitamin és a napozás

Éghajlatunkon a téli, kora tavaszi hónapokban a napsugarak kisebb beesési szöge miatt kevesebb D-vitamin termelődik, ezért ezekben a hetekben D-vitamin hiány alakulhat ki, amely egészségi kockázatot jelent. A D-vitamin a csontokon kívül más, lágy szövetben, például az agyban is kimutatható, emellett fontos szerepe van az anyagcsere- a szív- és érrendszer, valamint különböző daganatos betegségek megelőzésében is.

Szellemi és testi frissességünk érdekében ne feledkezzünk meg a D-vitamin fontosságáról, töltsünk minél több időt a szabadban (a napozáshoz kapcsolódó óvintézkedések mellett). Étkezzünk minél változatosabban, a téli hónapokban pedig a vitaminpótlással kapcsolatosan kérjük szakember: orvos vagy dietetikus tanácsát.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...