A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok közé sorolják, de valójában nem is vitamin, hanem egyfajta hormonszerű előanyag, amelyet az emberi szervezet a napfény hatására állít elő. A nyáron akár napi 30 perc napon töltött idő is elég ahhoz, hogy szervezetünk előállítsa a megfelelő D-vitamin-mennyiséget.
Viszont késő ősztől kora tavaszig a napsugárzás nem elég erős ehhez, ezért ilyenkor fontos, hogy pótoljuk a vitamint, hiszen elengedhetetlen szervezetünk optimális működéséhez. Ezért is kell odafigyelnünk a testünk jelzéseire, amik megmutatják, ha esetlegesen D-vitamin-hiánnyal küzdünk. A legjobb, ha már az első jelek megjelenése után cselekszünk, és pótoljuk a szervezetünkben ezt a vitamint.
Szerezzünk be egy UV-lámpát.
A Nap UVB-fényt bocsát ki, ami a bőrön keresztül beindítja D-vitamin-termelést. A UV-lámpák szintén ilyen fényt bocsájtanak ki, így serkentik ezen vitamin termelését.
Mielőtt azonban beszereznénk egy ilyen lámpát, fontos, hogy konzultáljunk orvosunkkal, mert a bőr melanintartalma és az életkor is befolyásolhatja a hatásosságát.
A legkönnyebb módszer
Természetesen tabletákkal is lehet pótolni a D-vitamint a szervezetünkben. Az emberi szervezet D3-vitamint termel, így érdemes olyan típusúakat keresni, melyek azt tartalmazzák. Fontos még figyelemebe venni, hogy ez a vitamin zsírban oldódik, így olyan terméket érdemes választanunk, mely cseppek vagy olajos kapszulák formájában kaphatók. Ezen kívül azt is érdemes észben tartani, hogy a D-vitamint könnyedén túl lehet adagolni, ezért ajánlatos egy szakértőt is kikérdezni, mennyit szedjünk az adott termékből.
Étekezéssel
Ha a fentebb említetteknél természetesebb módon szeretnénk pótolni a D-vitamint, akkor étkezéssel is megtehetjük ezt. A lazac, a tonhal és a makréla remek D-vitamin-források, de a tejtermékekből is nyerhetünk egy kicsit. Ezen kívül a D-vitamin egyik leggazdagabb forrása a gomba, ami könnyedén beleillik a legtöbb ételbe, a salátától a pörköltön át egészen a levesekig.
Még több a vitaminokról: