A cukorbetegségről

A cukorbetegség különféle típusai egyre gyakoribbak Magyarországon. Az étrendhez kapcsolódó sorozatunk első részében ismerkedjünk meg a betegség alapvető jellemzőivel.

A diabetes mellitus vagy hétköznapi nevén cukorbetegség a szénhidrát-anyagcsere zavara. A betegségnek több típusa van, ezek közül a legismertebbek, leggyakrabban előfordulók az ún. inzulinfüggő (avagy 1-es típusú) és a nem inzulinfüggő (avagy 2-es típusú) cukorbetegség.

FONTOS!

A cikksorozat részei nem helyettesítik az egyénre szabott szakorvosi, dietetikai konzultációt, terápiát! Betegségeddel kapcsolatos kérdéseiddel mindenképpen fordulj személyesen szakemberhez!

Emellett várandós nők gyakran találkoznak a gesztációs diabetesz, avagy a terhességi cukorbetegség fogalmával. A betegséggel küzdők szervezetében vagy az inzulin termelése csökken vagy szűnik meg (1-es típusú) vagy az inzulin és a sejtek kapcsolódása nem jön létre (2-es típusú). Mindegyik eset eredménye, hogy a glükóz nem jut be a sejtekbe, így a sejtek "éheznek", a vércukorszint pedig a kóros tartományba emelkedik.

A két fő típus, az 1-es és 2-es típusú közötti alapvető különbség, hogy míg az első egy autoimmun betegség, jellemzően gyermek- és fiatal korban alakul ki, és kezeléséhez mindenképpen inzulinterápia szükséges (azaz e nélkül a beteg meghal), addig a 2-es típusú cukorbetegség esetében, ha idejében kerül sor a diagnózisra, akkor első lépésként elegendő lehet az életmódváltás, a megfelelő étrend, a testsúlycsökkentés, a rendszeres mozgás. Ha kései a diagnózis, akkor ennél a betegségnél is gyógyszeres kezelésre van szükség, első körben orális antidiabetikumokra, ill. szükség esetén inzulinterápiára.

A diabetesszel küzdő beteg étrendje mindkét fő típusnál fontos a terápiában, a 2-es típusúnál az egyik legfőbb eszköz, hiszen a megfelelő étrend idejében való elkezdésével, betartásával elkerülhető a gyógyszeres kezelés.

A diabetes mellitushoz kapcsoló étrendi kérdésekről szóló sorozatunkban igyekszünk válaszokat adni a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.

Cukormentes recepteket itt találsz

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...