A cukorbetegségről

A cukorbetegség különféle típusai egyre gyakoribbak Magyarországon. Az étrendhez kapcsolódó sorozatunk első részében ismerkedjünk meg a betegség alapvető jellemzőivel.

A diabetes mellitus vagy hétköznapi nevén cukorbetegség a szénhidrát-anyagcsere zavara. A betegségnek több típusa van, ezek közül a legismertebbek, leggyakrabban előfordulók az ún. inzulinfüggő (avagy 1-es típusú) és a nem inzulinfüggő (avagy 2-es típusú) cukorbetegség.

FONTOS!

A cikksorozat részei nem helyettesítik az egyénre szabott szakorvosi, dietetikai konzultációt, terápiát! Betegségeddel kapcsolatos kérdéseiddel mindenképpen fordulj személyesen szakemberhez!

Emellett várandós nők gyakran találkoznak a gesztációs diabetesz, avagy a terhességi cukorbetegség fogalmával. A betegséggel küzdők szervezetében vagy az inzulin termelése csökken vagy szűnik meg (1-es típusú) vagy az inzulin és a sejtek kapcsolódása nem jön létre (2-es típusú). Mindegyik eset eredménye, hogy a glükóz nem jut be a sejtekbe, így a sejtek "éheznek", a vércukorszint pedig a kóros tartományba emelkedik.

A két fő típus, az 1-es és 2-es típusú közötti alapvető különbség, hogy míg az első egy autoimmun betegség, jellemzően gyermek- és fiatal korban alakul ki, és kezeléséhez mindenképpen inzulinterápia szükséges (azaz e nélkül a beteg meghal), addig a 2-es típusú cukorbetegség esetében, ha idejében kerül sor a diagnózisra, akkor első lépésként elegendő lehet az életmódváltás, a megfelelő étrend, a testsúlycsökkentés, a rendszeres mozgás. Ha kései a diagnózis, akkor ennél a betegségnél is gyógyszeres kezelésre van szükség, első körben orális antidiabetikumokra, ill. szükség esetén inzulinterápiára.

A diabetesszel küzdő beteg étrendje mindkét fő típusnál fontos a terápiában, a 2-es típusúnál az egyik legfőbb eszköz, hiszen a megfelelő étrend idejében való elkezdésével, betartásával elkerülhető a gyógyszeres kezelés.

A diabetes mellitushoz kapcsoló étrendi kérdésekről szóló sorozatunkban igyekszünk válaszokat adni a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.

Cukormentes recepteket itt találsz

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...