A FAO élelmiszerár-index (az élelmiszer-alapanyagok havi árváltozásait hivatott követni globálisan), március óta 2,6 százalékot zsugorodott, vagyis 124,3 pontos átlaggal zárt. Ez a szám több mint 22 százalékkal maradt el a 2022 márciusában mért történelmi rekordtól – számolt be a változásokról a Piac&Profit oldala.
Csökkent a gabona, búza és kukorica ára
A gabonaárak 4,8 százalékkal csökkentek a múlt hónapban, élen a kukoricával (-9,8 százalék). Utóbbi ára részben a kedvező termelési kilátások és az alacsony kereslet miatt csökkent. De a búza ára is globálisan lejjebb ment (-3,5 százalék).
Ezzel szemben az Ázsiából érkező kereslet és a főbb exportőrök (Vietnám és Pakisztán) szűkös készlete miatt tovább emelkedett a rizs nemzetközi ára.
Viszont jó hírrel szolgálhatunk a növényi olajokkal kapcsolatban, árindexük ugyanis 8,7 százalékot zuhant májusban, mintegy 48 százalékkal elmaradva a 2022-es értéktől. Ezenfelül a repce- és napraforgóolajok ára is tovább csökkent.
Mérséklődött a tejtermékek ára is
„A tejtermékek FAO indexe 3,2 százalékkal mérséklődött április óta a sajt nemzetközi árának bezuhanása miatt a jelentős exportkészletek és az északi félteke szezonálisan megnövekedett tejtermelése okán" – olvasható a cikkben.
A cukor ára még mindig nem tudott normalizálódni
A cukor ára már négy hónapja folyamatosan növekszik globálisan. Csak múlt hónapban 5,5 százalékkal emelkedett. Így közel 31 százalékkal haladta meg a 2022-es értéket. A drágulás mögött többek között a szűkös elérhetőség, valamint a brazíliai szállítási nehézségek állnak.
Még több friss hír: