A tápanyagokban gazdag és könnyen elkészíthető cukkini nemcsak sokoldalúságot és ízt kínál – az elkészítés módjától függően egészségügyi előnyökkel jár. A cukkini egy elképesztően sokoldalú tökféle, amit szerte a világon számtalan recepthez felhasználnak. Itthon, Magyarországon általában grillezzük, megtöltjük vagy főzelékhez lereszeljük. De vajon meg kell-e pucolni, mielőtt elkészítenénk?
Kattints a képre, hogy megtudd, miért hagyd meg a cukkini héját!
A cukkini héja
A zöldség külső bevonata tele van élelmi rosttal, ami segíti az emésztést és hozzájárul az egészséges vércukorszint fenntartásához. Így, ha meghámozzuk, az nemcsak a rosttartalmát csökkenti, hanem az értékes antioxidánsokat, például a karotinoidokat is eltávolítja, amelyek túlnyomórészt a héjban találhatók. Mint tudjuk, az antioxidánsok döntő szerepet játszanak a szervezet szabad gyökök elleni védelmében és az általános egészségi állapot javításában.
Íz és állag
A tápanyagtartalmon kívül az elkészült ételek minőségében is szerepet játszik, hogy meghagyjuk-e a héjat vagy sem, hiszen ez a külső réteg fokozza az ételek állagát és ízét. Főzéskor a héj segít megőrizni a cukkini szerkezeti épségét, megakadályozva, hogy túlságosan pépes legyen. Az enyhén ropogós textúra kellemes kontrasztban áll a belső zsenge hússal, így változatosságot kölcsönöz az ételeknek. A héj egyébként finom is, enyhén kesernyés ízű, így remekül kiegészíti a cukkini enyhén édes belső részét. A cukkini héjával tehát is javítható az étel tápanyag-profilja, állaga és íze egyaránt.
Zöld szempontok
Ha nem hámozzuk meg a zöldséget, az igen kis lépés a környezet szempontjából, de mint tudjuk, sok kicsi sokra megy! Ha tehát megtehetjük – és látjuk, hogy megtehetjük –, akkor ezzel is csökkenthetjük a konyhai hulladék mennyiségét. A héj teljes mértékben ehető, és az elfogyasztásával fenntarthatóbbá válik a főzési gyakorlatunk, a hulladékmennyiséget pedig minimalizálhatjuk.
Mikor érdemes meghámozni a cukkinit?
Annak ellenére, hogy számos előnye van a héj megtartásának, vannak olyan helyzetek, amikor mégis jobban járunk, ha meghámozzuk a cukkinit. Például, ha a zöldséget tartósítás céljából viaszossá tették, akkor a hámozás elkerülhetetlen az ehetetlen viaszréteg eltávolításához. Ugyanígy kell eljárnunk azoknál az ételeknél, amelyeknél simább állagot kívánnak, például egyes leveseknél vagy püréknél. Végül, ha a külső héj túlságosan keménynek, foltosnak vagy sérültnek tűnik – például egy öregebb zöldségnél –, akkor is jobban járunk, ha megválunk tőle.
Sajtos cukkinigolyók
Még szerencse, hogy az elvetett 10 cukkinimagból csak kettő kelt ki, és azok most ontják magukból a szebbnél szebb rudacskákat. Nincs mit tenni, folyamatosan új finomságokat kell ...
Klasszikus minestrone leves
Elképesztően tartalmas leves, és aki az olasz ízeket szereti, az biztosan nem fog csalódni ebben sem!
Egyedényes zöldséges spagetti
Ez egy eszméletlenül jó kis recept hétköznapokra, húsz perc alatt elkészül, és csak egy edényt kell elmosogatnunk utána! A zöldségek évszaktól és kedvtől függően cserélhetőek. Ha ...
Még több az egészségről: