Ha minden igaz, akkor most már tényleg megérkezett idén a nyár (kár, hogy a tavasz ezúttal is kimaradt). Amellett, hogy a napsütés jobb kedvre derít minket, végre friss, szezonális zöldségek töltik meg a zöldségesek polcait: újra ehetünk - többek között - zsenge tököt, friss cukkinit, patisszont és édes karalábét.
Ezek a csodás kis zöldségek jól beilleszthetőek a testtömeg-csökkentő étrendünkbe. Nagyon alacsony energia- és szénhidráttartalmúak, hiszen 10 dekájuk energiatartalma mindössze 17-20 kcal (!), szénhidráttartalmuk 3-4 g.
Emellett ~1-1,5 g élelmi rostot tartalmaznak (/100 g), és gazdagok káliumban, folsavban. Természetesen nemcsak a fogyni vágyóknak érdemes rendszeresen szerepeltetniük az étrendjükben, hanem nagyon hasznos alapanyagok a cukorbetegség, és az inzulinrezisztencia étrendjeiben is. De ha nem élünk semmilyen krónikus betegséggel, akkor is együk őket gyakran, hiszen a napi 35-40 dkg zöldség elfogyasztása mindannyiunknak ajánlott, ha fontos számunkra az egészségünk megőrzése.
Hogyan fogyasszuk ezeket a zöldségeket?
- Annak érdekében, hogy ne “tegyük tönkre” érdemeiket, érdemes zsírszegényen elkészíteni őket. Nem kérdés, hogy ezek a zöldségek is isteniek rántva (nekem a rántott patisszon az egyik kedvencem), de próbáljuk ki bátran, hogy sütőben, kevés olajjal megkenve sütjük ki őket, nem serpenyőben, bő olajban.
- Az igazán zsenge cukkini, a friss, édes, magas víztartalmú karalábé nyersen is fogyasztható. Előbbit tehetjük pl. salátáinkba, a karalábét pedig fogyaszthatjuk tízóraira, uzsonnára magában vagy fűszeres mártogatóssal - pl. hummusz, joghurtkrém - kísérve.
- Ha szeretjük a salátákat, akkor feldobhatjuk a nyers zöldségalapot grillezett vagy sütőben sütött cukkini/karalábé karikákkal, kockákkal. Forgassuk meg őket kevés olajban, fűszerezzük ízlés szerint karakteresen, és süssük édes-puhára a zöldségeket.
- Készíthetünk belőlük hagyományosan, habarással készített, vagy különleges főzelékeket is. Akár össze is vegyíthetjük a zöldségeket, így még színesebb lesz tányérunkon az étel.
- Köretként is megállják a helyüket - akár hagyományosan elkészítve, pl. sütőben sütve fűszeresen, vagy a kerti sütőn grillezve. De ha eddig még nem tettétek, kipróbálhatjátok a sült “hasábkaralábét” is - nem fogtok csalódni a végeredményben.
- Ha törekszünk arra, hogy minél több zöldség szerepeljen az étrendünkben, akkor a töltött, rakott zöldségételek kikerülhetetlenek. Ezek ízvilágát is hangolhatjuk változatosan, a zsenge tökfélék, a karalábé minden fűszerezést jól bírnak. Szuper nyári ebéd lesz pl. egy gombás-kuszkuszos raguval töltött patisszon, vagy egy spenótos-ricottás rakott cukkini.
- Az sem kizárt, hogy nyáron lesznek olyan napok, amikor csak egy levest kívánunk ebédre vagy vacsorára. Cukkiniből némi joghurttal krémesítve, villámgyorsan készíthetünk könnyű krémlevest. Bónusz, hogy ez a leves melegen, langyosan, és hidegen is fogyasztható.
- A cukkini, a tök és patisszon nagyon jó “lecsó”-alapanyagok is - bírják a magyaros és a mediterrán fűszerezést is.
- A nyári zsengék közül a cukkini az igazi jolly joker, hiszen még süteménybe is tehetjük! Ez lehet, hogy furcsán hangzik elsőre, de meglepő, hogy milyen lágy, “szaftos” (de nem elázott) lesz egy kevert süti a cukkinitől - arról nem is beszélve, hogy így még a napi rostbevitelünket is tovább növelhetjük.
Nem kell vegetáriánusnak lennünk ahhoz, hogy megtanuljuk értékelni a természet ajándékait. Nekünk “csak” annyi a dolgunk, hogy legyünk nyitottak a szezonális alapanyagok iránt, legyünk kísérletezőek új receptekkel, és törekedjünk arra, hogy a szükséges napi zöldségbevitelünket változatos alapanyagokból, ételekből biztosítsuk. Ha odafigyelünk a zsiradékhasználatra, ezek a zöldségek stabil pillérei lesznek nyári könnyű étrendünknek.
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: