Így csúsztasd a palacsintát lekvárral, mákkal, dióval, minden jóval

Sokakat késztet fejtörésre ennek a klasszikus desszertnek a neve. Vajon mitől csúszik a palacsinta? Vagy hová? Talán a legtöbben az első elkészítés során világosodunk majd meg, amikor egymás után csúsztatjuk a rétegeket a serpenyőből a tányérra, ahol végül összeáll a (például) lekvárral, dióval és mákkal megtöltött, impozáns torony. Ilyenkor persze már nem ezen törjük a fejünket, inkább csak élvezzük a tányérunkra kerülő, porcukorral hintett szeleteket.

A csúsztatott palacsinta egy olyan klasszikus desszert, amit mindenki ismer, azonban valahogy mindenki más formában. Nincsen közös egyetértés a palacsinták méretéről, vastagságáról, sőt még a tészta pontos alapanyaglistájáról sem. És akkor a töltelékekről még nem is ejtettünk szót! Van, aki a csokoládést tartja eredetinek, mások a lekváros-diósat, míg egyesek a vaníliakrémesre esküsznek. Az egyetlen konzisztens dolog a sütési technika és az összeállítás: tulajdonképpen ezekről ismerszik meg egy valódi, vérbeli csúsztatott palacsinta.

A csúsztatott palacsinta receptjéért kattints a képre!

A tészta könnyed

Ennek a réteges, szaftos palacsintatoronynak az egyik fontos mérvadója az állaga: a megszokott palacsintatésztát felvert tojáshabbal lazítjuk, könnyítjük, ettől lesz olyan légies. A massza bekeverésénél ezért figyelnünk is kell, nehogy összetörjük a habot.

A sütés felemás, a palacsinta csúszik

A másik fontos jellemző természetesen a névben szereplő „csúsztatás” – ennek két eleme van. Az első, hogy a palacsintákat csak egy oldalon sütjük meg: a felső részek szinte „nyersen” maradnak, a rájuk csúsztatott következő réteg még forró alja fogja befejezni a sütést.

Ezért a palacsintatorta megrakása egy folyamatos dolog: amikor kisült egy réteg, rögtön csúsztatnunk kell, majd kennünk, szórnunk és már süthetjük is a következőt.

A csúsztatott palacsinta receptjéért kattints a képre!

A rétegek váltakoznak

Mi a recept elkészítésénél a rengeteg tölteléklehetőség közül a kétféle lekvárra, dióra és mákra voksoltunk, ezekkel ugyanis egy klasszikus, szerethető, mégis izgalmas desszertet alkothatunk. Érdemes egy kevésbé sűrű szilvalekvárt használni, hogy könnyebb legyen a kenés. A mákhoz és a dióhoz pedig csak annyi cukrot adjunk, amitől számunkra nem lesz túl édes a végeredmény.

Készítsünk minden jóval csúsztatott palacsintát!

Hozzávalók:

200 g finomliszt, 2 ek cukor, 3 db tojás, 380 ml tej, 2 ek vaj, 1 csipet só, 400 g sárgabaracklekvár, 400 g szilvalekvár, 150 g dió (darált), 150 g mák (darált), 2 ek porcukor (ízlés szerint)

A csúsztatott palacsinta receptjéért kattints a képre!

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját, tejet, cukrot, olvasztott vajat és lisztet egy turmixgépben teljesen simára dolgozzuk, majd félretesszük. A tojásfehérjékhez adunk egy csipet sót, majd kemény habot verünk belőlük. A hab első harmadát hozzákeverjük a palacsintatésztához, hogy fellazítsuk, majd a maradék kétharmadot két részletben, óvatosan beleforgatjuk, nehogy összetörjön.

Egy serpenyőt enyhén kikenünk olajjal, majd elkezdjük melegíteni. A lángot végig közepes szinten tartjuk alatta, hogy a palacsinták egyenletesen süljenek, és ne égjenek meg.

Merőkanállal kimerünk egy adagot a serpenyőbe a tésztából, kicsit ellaposítjuk, majd addig sütjük, amíg az alja aranybarna nem lesz. A teteje enyhén „nyers” marad, és nem is fogjuk megfordítani, majd megsütni, mert a rétegezés során a következő ráhelyezett palacsinta forró alja „fejezi be” a sütést. Ettől lesz a csúsztatott palacsinta belseje jó szaftos. A palacsinta akkor sült meg, ha a teteje már nem nedves, és megjelentek rajta kisebb-nagyobb buborékok.

A csúsztatott palacsinta receptjéért kattints a képre!

A darált diót és mákot elkeverjük 1-1 evőkanál porcukorral. Mivel a palacsinta és a lekvár is enyhén édes, nem kell túl sok cukor a magvakhoz, azonban mennyisége ízlés szerint növelhető.

Az első kész palacsintát egy tányérra csúsztatjuk, majd megkenjük baracklekvárral és megszórjuk cukros dióval. Erre jöhet a következő frissen kisült palacsinta, amit szilvalekvárral fogunk megkenni és mákkal megszórni. Ezt a rétegezést kell folytatnunk az utolsó palacsintáig. Az utolsó palacsintát a sületlen felével lefelé tegyük a toronyra. A csúsztatott palacsintát meghintjük porcukorral, és még langyosan, szeletelve tálaljuk.

A csúsztatott palacsinta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket az édességeket is készítsd el:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...