Csökkentenéd a szénhidrátfogyasztásod? 7 tipp, hogy tényleg jól csináld!

Úgy döntöttél, hogy a szénhidrátok csökkentésével vágsz bele a tavaszi megújulásba? Ezzel a 7 tippel segítünk neked.

Itt a tavasz, készülsz a bikiniszezonra? Jó döntés, még időben vagy! Ha úgy döntöttél, hogy a szénhidrátok csökkentése lesz az első lépés, akkor érdemes megfogadnod az alábbi tippeket!

1. Kerüld a cukros üdítők fogyasztását!

2 dl cukrozott szénsavas üdítőital 21 gramm cukrot tartalmaz, ami 1 púpozott evőkanál mennyiségének felel meg. Luxuskalóriáknak minősülnek, mégis sok gyerek és felnőtt napi rendszerességgel fogyasztja a cukros üdítőitalokat és gyümölcsleveket. Gyorsan felszívódó magas szénhidráttartalmuk miatt gyakori fogyasztásuk elhízáshoz, metabolikus szindrómához vezethet. Helyettük válasszuk a boltok polcairól az ízesített ásványvizeket, vagy édesítőszerrel készült frissítőket, de házi limonádét vagy üdítőt sem ördöngösség összedobni.

2. Fogyassz több zöldséget!

Nem meglepő talán: ha több zöldséget eszünk, akkor kevesebb tésztát, rizst fogunk. Viszont a zöldségeknél is figyelembe kell venni, hogy a szárazhüvelyeseknek, burgonyának magas a keményítőtartalma, ezért ha szeretnénk csökkenteni a szénhidrátbevitelünket, akkor érdemes inkább a leveles zöldségeket, cukkinit, spenótot, sóskát, uborkát, paradicsomot stb. választani.

3. Válasszunk természetes zsiradékforrásokat!

Magas szénhidráttartalmú nasik (chips, ropi, édes kekszek, sütik, csokik) helyett válasszuk inkább uzsonnára a dióféléket, olajos magvakat, avokádót, így az üres kalóriák helyett értékes zsírokhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz is jutunk.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

4. Figyelj oda a fehérjékre!

Ha kevesebb fehérjét fogyasztasz az ajánlott mennyiségnél, akkor a diétád alatt az izmaidat építi le a szervezeted, függetlenül attól, hogy sportolsz-e vagy sem.Legjobb fehérjeforrások a (sovány) húsfélék (pl. szárnyasok, sovány sertés-, marhahúsrészek) a csirke, pulyka, marha, ezen kívül halfélék, tojás, sovány tejtermékek. Fogyaszd minden főétkezésre ezek valamelyikét!

5. Ne csak a mennyiségre, a minőségre is figyelj!

A kevésbé jó minőségű, magas cukortartalmú csokipótlékok helyett válassz magas kakaótartalmú (akár cukormentes) étcsokit, de persze ebből se egyél többet 1-2 kockánál.

6. Válaszd a teljes kiőrlésűt!

Az is nagy lépés, ha már a fehérliszt helyett teljes kiőrlésűt vagy a klasszikus rizs helyett barna rizst választasz. Ezzel ugyan a szénhidráttartalmat nem csökkented jelentős mértékben, ugyanakkor olyan termékeket választhatsz, amelyek szénhidráttartalmának felszívódása lassabb.

7. Éles váltás helyett fokozatos átmenet!

Ha nem szeretnél pár nap után sikítva a péksütis pultnak ugrani, akkor valószínűleg az a legjobb, ha fokozatosan (de határozottan és kitartóan) változtatod meg az életmódodat. Cseréld le a cukros üdítőket házi készítésű limonádéra, válassz teljes kiőrlésű termékeket, egyél fél adag rizst és dupla adag zöldséget a húsételed mellé, chips helyett rágcsálj olajos magvakat gyümölccsel. Így biztos nem lesznek kínzó „elvonási” tüneteid!

Címlapról ajánljuk