5 tipp, ami segít kiválasztani a legfinomabb csokinyuszit

Ha idén nem szeretnél kifogni egy drága, ellenben rossz csokinyuszit, akkor ez a cikk neked készült, mert most megmutatjuk, hogy miként tudod kiválasztani a legfinomabbat!

Eleged van abból, hogy minden évben egy kisebb vagyont költesz a csokinyuszikra, aztán kiderül, hogy nem is finomak? Az nlc.hu által összegyűjtött szempontok alapján most örökre búcsút inthetsz ennek az ünneprontó problémának. Mutatjuk, hogyan!

Semmiképpen se vásárolj ét- vagy tejbevonóból készült terméket!

1.) Nem minden csokinyuszi, ami annak látszik

A jó ízű csokinyúl kiválasztásához mindenképpen érdemes tisztázni, hogy mit is nevezünk csokoládéterméknek az összetétele alapján. A Magyar élelmiszerkönyv szerint étcsokoládé besorolást kap az a termék, ami „kakaótermékből és cukorból készül, legalább 35% összes kakaó szárazanyagot tartalmaz, amiből minimum 18% a kakaóvaj, és legalább 14% a zsírmentes kakaó szárazanyag".

A tejcsokoládénak azonban csupán 25% összes kakaó szárazanyagot, legalább 14% tej szárazanyagot és minimum 25% összes zsírt kell tartalmaznia.

Nem kell természetesen emlékezni ezekre a számokra, elég annyit tudni, hogy a csokoládé jelzővel rendelkező termékeket nyugodtan megveheted. Ám az ét- vagy tejbevonóból készülteket hagyjuk inkább a polcon pihenni, hiszen pont az egyik legfontosabb összetevő, a kakaóvaj hiányzik belőlük.

2.) A márkáról se feledkezz meg

Sajnos nem minden esetben igaz az az állítás, hogy minél drágább egy csoki, annál finomabb, de vásárlóként alapvetően ezt várjuk el a borsos árú termékektől. Így azokat a jól ismert márkákat érdemes választani, amikről gyakran hall az ember, ezekkel ugyanis kevésbé lehet mellényúlni.

3.) Ha megmaradna a csokinyuszi

Gazdag csokoládés nassolnivaló

A cseppet sem barátságos januári időjárásban vigasztaljuk magunkat ellenállhatatlan desszertekkel. Persze csak ha nem volt újévi fogadalmunk a nassolnivalók távol tartása.

4.) Csekkold a lejárati dátumot

Elméletileg nem kerülhet ki a boltok polcaira olyan csokinyuszi, aminek lejárt a szavatossági ideje, de jobb félni, mint megijedni. Hiszen ki szeretne kifehéredett és lejárt csokit adni a locsolóknak?

5.) Fő a tudatosság

Ha teheted, akkor vásárolj fair trade, azaz méltányos kereskedelemből származó csokoládékat, ezeket ugyanis úgy állítják elő, hogy a környezetre és a társadalomra a legkíméletesebb eljárásokat használják. De, ami a legjobb, hogy ezek a termékek mind nagyon jó minőségű, válogatott alapanyagokból készülnek, vagyis finomak is. Ha egy ilyen terméket vásárolsz, akkor garantált a jó íz, ráadásul még a környezetet is véded egy kicsit.

Forrásunk volt.


Még több húsvéti érdekesség vár:

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...