A csoki tényleg segít a fogyásban!

Eljött a csokiimádók ideje! Német tudósok kimutatták, hogy napi egy szelet csokoládé nemhogy hizlalna, de kifejezetten segít a fogyásban!

Így megy ez

Johannes Bohannon PhD, német tudós, a Diéta és Egészség Intézet (Institute of Diet and Health) professzorának friss kutatásában három csoport testsúlycsökkenését vizsgálta. Az első csoport szénhidrátszegény étrenden élt, a második csoport szintén, de napi egy szelet csokit ettek mellé, a harmadik csoport pedig nem változtatott semmit az étrendjén.

A 3 hétig tartó kísérlet eredménye: a szénhidrátszegény étrenden élők ~2,5 kg-t fogytak a 21 nap alatt, míg a kontrollcsoport tagjainak nem csökkent a súlyuk. A legjobb hír azonban, hogy azok, akik csokit is ettek mindennap, 10%-kal gyorsabban vesztettek a súlyukból, ráadásul koleszterinszintjük is javult, és a közérzetük is jó volt - ez mondjuk nem meglepő.

Aha

Irtó jól hangzik, nem?

Egy baj van vele, hogy a fentiekből gyakorlatilag egy szó sem igaz.

A fent bemutatott, nemzetközi tudományos folyóiratok és népszerű magazinok által is átvett hír egy koncepció része, amelynek egyetlen célja volt: megmutatni a nagyközönségnek, hogy milyen egyszerű tudományosnak tűnő, teljesen kamu "táplálkozástudományi" híreket terjeszteni.

A recept

  1. Végy egy tudományos fokozattal rendelkező újságírót (John (nem Johannes!) Bohannonnak van PhD-ja, igaz, molekuláris biológiából), aki azért konyít valamennyit a témához, a terminológiához, tud hitelesen, tudományos témában írni.
  2. Végy két másik újságírót, akik egy dokumentumfilmet szeretnének készíteni arról, mekkora biznisz a diétás-álhírek világa és ehhez rendelkezésükre áll pénz, paripa, fegyver.
  3. Vegyél egy tuti témát: fogyókúra és csoki. Ez mindenkit érdekelni fog. Mindenki szeretné elhinni, hogy a csoki nagyon egészséges.
  4. Rakd össze a kutatást! Mert igazi kutatás van mögötte, koncepcióval, módszertannal, csoportokkal és kontrollcsoporttal.
  5. Legyen a mintád nagyon kicsi - jelen esetben a 3 csoportban összesen 16 alany vett részt, azaz csoportonként ~5-5 fő. Ezt a számot lehetőleg ne mondd el senkinek.
  6. Folytasd le a kutatást, nézd meg az eredményeket, és csak a kedvezőeket publikáld.
  7. Lavírozzál a statisztikai módszertani számítások mezején oly módon, hogy számodra kedvező eredményeket kapjál, még legálisan.
  8. Ne foglalkozz mindennel. Ebben a kutatásban pl. a harmadik, ún. kontroll csoport tagjainak az étrendjével egyáltalán nem foglalkoztak, meg sem kérdezték tőlük, mit ettek a három hét alatt.
  9. Készíts egy abszolút minimál honlapot, találj ki egy jól hangzó nevet (jelen esetben Diéta és Egészség Intézet), pakolj fel rá pár hírt.
  10. Készítsd el a tanulmányt és küldd el nagyon sok tudományos folyóiratnak, mert akkor 1-2 biztosan beveszi. Így is lett, 20 helyre küldték el, köztük neves, elvileg szakmailag lektorált folyóiratoknak, amelyek közül nem egy 24 órán belül visszajelzett, hogy szívesen publikálná a kutatási eredményeket.
  11. Válassz ki egyet ezek közül, küldd el neki a tanulmányt majd támogasd meg a folyamatot egy jól összeállított, figyelemfelkeltő, a tudományos információkat teljes mértékben figyelmen kívül hagyó sajtóközleménnyel, és küldd szanaszét. Az összeesküvők biztosra akartak menni, a kampány részeként még egy dalt is írattak a témáról és két videóklipet is összerakattak.
  12. Dőlj hátra, mert a lavina elindult.

A hír bombaként robbant az egészséges életmódot promótáló női-, férfi-, bulvár-magazinokban, weboldalakon, a csodás, csokit majszoló nőket ábrázoló stockfotókkal, hatalmas felkiáltójeles szalagcímekkel órák alatt lépve át számos ország határát.

Mindezt anélkül, hogy bárki, bárki(!) leellenőrizte volna annak valóságtartalmát, bárki utánanézett volna a kutatás mögött álló tudósnak, intézetnek.

Egy józan csoport volt egyedül az áradásban. Az olvasók. Az egyes cikkekhez kapcsolódó kommentekben jelentek meg egyedül kritikai észrevételek, utalások többek között arra, hogy a kutatást végző intézet nem is létezik.

Megmondom őszintén, én nagyon örülök annak, hogy a német tudósoknak ilyen fejlett a tudományos humorérzékük, már csak a brit tudósokkal kellene kezdeni valamit!

(via)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...