Csirkepaprikás, paprikás csirke és csirkepörkölt. Három különböző név, ami megközelítően egy ételt jelöl, de sokak szerint még ez sem igaz, mert a paprikás csirkével, csirkepaprikással szemben a csirkepörölt egy alapvetően másik fogás. Egy biztos: enyhe zavar övezi ezt a kérdést, sokan meg vannak arról győződve, hogy ők tudják az igazságot, és ismerik a sűrű, hagymás, pirospaprikás szaftban főtt csirkehúsos étel "igazi" nevét.
A Nosaltyn található receptek sokfélesége is jelzi azt, ezt az ételt mindenki másképp nevezi. 59 recept van az oldalon, ami csirkepaprikás néven fut, 76 recept paprikás csirkét említ és 122 recept csirkepörkölt címen szerepel. Az ételek között nehéz lenne különbséget tenni - mindegyik sűrű, paprikás szaftban úszik, és a legtöbben van tejföl is.
Nézzük meg először a csirkepaprikás és a paprikás csirke kifejezések közti különbséget! A paprikás szó először nem főnévként, hanem melléknévként volt jelen magyar nyelvben, és jelzőként szerepelt a paprikás zsírral készült ételfajták neve mellett: paprikás csirke, paprikás hal, paprikás gomba. Később a paprikás szó főnévvé, a paprikás szafttal készített fogások összefoglaló nevévé vált. A főnévként létrejött paprikás szó önmagában már nem utalt az egyes ételek alapanyagaira, így jelzős szóösszetételek keletkeztek: csirkepaprikás, halpaprikás, krumplipaprikás. Az Alföldön népszerű ez az elnevezés, a Szentes környékén felnőtt Nagymamám is mindig csirkepaprikást készített, nem paprikás csirkét - és elég jól is csinálta.
És mi a helyzet a csirkepörkölttel? Valóban más ételről van szó, mint a csirkepaprikás-paprikás csirke esetében? A pörkölt eredetileg egy igazi alföldi pásztorétel volt, mit csak sóval és paprikával fűszereztek, és hagyma és víz nélkül egy nagy bográcsban készítettek el. Később, a ma ismert, hagymás verziótis pörköltnek nevezték, de az Alföldön ezt leginkább paprikásnak nevezik, az alapanyagul szolgáló hústól függetlenül. Tehát alapvetően a ma ismert pörkölt és a paprikás is egy és ugyanazon fogás.
Hibába paprikás a pörkölt és pörkölt a paprikás, a nyelvhasználókat zavarba hozza, hogy egy ételt jelöl két szó.
Mivel a mindennapokban a szóhasználat területi és időbeli tagoltságát ritkán tudatosítjuk magunkban, próbálunk valami racionális magyarázatot keresni, miért főz valaki csirkepaprikást, más pedig csirkepörköltet.
Sokan úgy vélik, a tejföl megléte vagy hiánya tesz különbséget a két étel között. Eszerint a logika szerint, amiben nincs tejföl, az a csirkepörkölt, amiben van, az a csirkepaprikás. Úgy tűnik, ez a különbségtétel egy utólagos konstrukció csupán. Ám mivel a nyelv a használatban változik, könnyen lehet, hogy az alapvetően egy ételt jelölő, különböző megnevezések a nyelvhasználók racionalizáló, egyértelműsítő attitűdje miatt lassan valóban különbözőnek érzett ételeket kezdenek el jelölni.
A választóvonal pedig a következő: van-e az ételben tejföl, avagy sem.
Mint mindig, itt van azonban kivétel. A Magyar Néprajzi Lexikon szerint a lakodalmas paprikás hagyományosan is más ételt jelent, mint a pörkölt, ugyanis eszerint a recept szerint a levesben főtt húsra paprikás tejfölös szaftot tesznek.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
"Ennél finomabb bolognait én még nem főztem soha!" - mutatjuk a trükköt