Jó hír a vállalkozó kedvű növénytermesztőknek, hogy a legtöbb zöldség és fűszernövény, de a virágmagok egy része, sőt néhány gyümölcs is csíráztatható egy mezei papírtörlő segítségével, otthon, viszonylag könnyedén. Termesszünk házi cukkinit, salátát vagy paradicsomot!
Jöjjön pár tipp, amit mindenképpen olvass el, mielőtt nekiállsz - segít az Agrárszektor cikke:
- válassz vastagabb, nem szétmálló papírtörlőt, ami tartja a nedvességet
- óvatosan nedvesítsd be a papírtörlőt, tedd rá a magokat
- takard le egy másik, szintén vízzel átitatott papírral, és rakd egy légmentesen záródó zacskóba az egészet
- meleg, kb. 18-30 fokos helyre tedd, és figyelj rá, hogy a papírtörlők sose száradjanak ki - de csak nedvesek legyenek, ne tocsogjanak vízben!
- ha penészgomba jelenik meg a csíráztató papíron, távolítsd el a fertőzött részt, és pótold újjal
- kb. 1 hét után elkezdődik a növekedés, de ne nyúlj hozzá, várd meg, amíg legalább 2 cm-re nőnek, ekkor már talajba ültethetők!
Kattints a galériára, és lesd meg, mit csíráztathatsz ki papírtörlővel!
5 mag, amit egy mezei papírtörlő segítségével is kicsíráztathatsz
Paradicsom
Igen, a világ talán legkedveltebb zöldsége (azaz gyümölcse) is csíráztatható papírtörlővel - nagyjából 5-10 napon belül megjelennek a kis hajtások. Ha viszont 10-12 nap elteltével sem csírázott ki egy-egy mag, azok valószínűleg már nem életképesek.
Millió paradicsomfajta létezik, otthonra különösen ajánljuk a kisméretű koktélparadicsomokat.
Receptajánló: Manestra, a görög paradicsomos tészta
Paprika
A paprikamagok kicsit lassabban csíráznak, mint a többi zöldség. Fontos nekik a meleg, 24-32 fokos hőmérséklet és a megfelelő páratartalom, és 1-2 hét, és ki is bújhatnak az első hajtások a magokból.
Receptajánló: Menemen (török lecsó)
Cukkini
Meglepő lehet, de cukkinimagokat papírtörlővel irtó gyorsan csíráztathatunk. Szeretik ezt a módszert, így akár már 2-5 nap múlva meg is jelennek a zöld hajtások, a növénykezdemények pedig mehetnek is a cserépbe, földbe.
Receptajánló: Rakott cukkini darált hússal
Saláta
A fejes saláta magjairól azt kell tudni, hogy hűvös, 22 fok alatti hőmérsékleten csíráznak ki. A folyamat kb. 7-10 napig tart, de közben hűvösen és szellőztetve kell tartani a magokat, sőt, akár a hűtőbe is tehetjük őket, ha a lakás túl meleg. Ha gyökereket eresztettek a magok, ültessük őket földbe!
Receptajánló: Az eredeti Cézár-saláta
Szamóca
Az érett szamócák külsejéről lecsipkedett magokat tegyük nedves papírtörlőre, fedjük le őket egy másikkal, zacskózzuk be, tegyük hűtőbe 2-3 hétre. Ezután vegyük ki, hagyjuk, hogy szobahőmérsékleten felmelegedjenek a magok, és szórjuk a magokat virágföld tetejére. A szamóca csírázásához napfényre és melegre van szükség, átültetni pedig akkor szabad, ha már legalább három valódi levél megjelent a növényen.
Receptajánló: Szamócás gombasaláta
Még több növényes cikk erre: