Csipkebogyó, az őszi C-vitamin-bomba – mit kell tudni róla?

A vadrózsa áltermése a csipkebogyó. Az élénk piros termés hasznos vitaminforrás, jelentőségét már az ókorban is felismerték.

A csipkebogyó jótékony hatása főként magas C-vitamin-tartalmának köszönhető, a friss termés tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint citrom. A C-vitamin erősíti az immunrendszert, növeli a betegségekkel szembeni ellenállóképességet.  A csipkebogyó a C-vitamin mellett pektint, gyümölcssavakat, magnéziumot, vasat, kalciumot, illóolajat, cukrot, karotint, B1-, B2-, K- és P-vitaminokat tartalmaz. A pektinek az emésztést segítik, a flavonoidok gyulladásgátló hatásúak. A benne levő magnézium miatt a szív- és érrendszeri betegségek, keringési zavarok gyógyításában segíthet. A termés serkenti a mellékvesék és a máj működését, és a sejtöregedést is gátolja.

Mindenre jó?

A friss csipkebogyó sok C-vitamint tartalmaz, a legtöbben C-vitamin-forrásként ismerik, és a megfázás, az influenza és a C-vitamin hiányának megelőzésére és kezelésére használják. A csipkebogyóban található C-vitamin nagy része azonban a szárítás és feldolgozás alatt elpusztul, sőt a tárolás során gyorsan tovább csökken. Emiatt sok csipkebogyóból származó "természetes" C-vitamin-terméket laboratóriumban készített C-vitaminnal dúsítanak, és az is előfordulhat, hogy ezt a címkén nem feltétlenül jelzik.

A csipkebogyót ajánlják még gyomorproblémákra, a fertőzések ellen és az elhízás megelőzésére, sőt a bőr egészségének megőrzésére is. Feldolgozott élelmiszerként a csipkebogyóval teaként, lekvárként és szörpként is találkozhatunk. Tartósítani szárítva szokás: a frissen szedett bogyók néhány nap alatt kiszáradnak.

Mégsem csodaszer?

Kutatások rámutattak, hogy a hiedelmekkel ellentétben, ha a csipkebogyót almalével keverjük és fogyasztjuk, az nem segíti a fogyást. Viszont csökkentheti a koleszterinszintet és a vérnyomást. A húgycsőfertőzések megelőzésére és korai szakaszának kezelésére is használják a csipkebogyót, az ugyanis csökkentheti a húgyúti baktériumok előfordulásának esélyét. Viszont a kutatásokból kiderült, hogy legtöbbször nem akadályozza meg a fertőzés tüneteinek kialakulását.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek