Európa-szerte növekvő tendenciát mutat a trópusi betegség, a dengue-láz előfordulása, melyet az ázsiai tigrisszúnyog csípése terjeszt. Mivel egy akár halállal is végződő fertőzésről van szó, érdemes tisztában lenni korai tüneteivel.
A klímaváltozás miatt a Földközi-tenger térségében található nyaralóhelyeken már egyre többször találkozhatunk tigrisszúnyoggal, így esélyes, hogy lassan hazánkba is elérnek a helyi megbetegedések - írja a Sokszínűvidék.
Ezekre a jelekre figyeljünk:
- a tünetek kb. 4-10 nappal a csípés után jelentkeznek, és leginkább az influenzára hasonlítanak
- 2-7 napig tartó láz léphet fel, változó intenzitással
- az első napokban bőrpír jelenhet meg az arcon
- az erőteljes fejfájás, szem mögötti fájdalom, izom- és ízületi fájdalom, hányinger, hányás, valamint a megduzzadt nyirokcsomók is árulkodók lehetnek
A második héten jönnek a tipikusabb, dengue-lázra utaló tünetek:
- lapos, vörös kiütések jelenhetnek meg a test nagy részén
- a tenyereken és a talpakon viszketés és hámlás léphet fel
Amikor a dengue-láz kezdeti hulláma után a beteg jobban érzi magát, 24-48 órával később azonban újabb, súlyosabb tünetek ütik fel fejüket, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert életveszélyről lehet szó:
ilyen a súlyos gyomorfájdalom, ismétlődő rosszullétek, szapora légzés, fogínyvérzés, orrvérzés, rendkívüli fáradtság, nyugtalanság és véres hányás/széklet.
Használjunk szúnyogriasztó szereket, szúnyoghálót, a kertben ne hagyjunk vizet állni semmilyen vödörben/edényben, hordjunk lenge hosszúujjút, nadrágot!
Még több friss hír: