Csak utálni vagy imádni lehet ezt a nagy, kemény gyökeret, amelyet eredetileg gyógynövényként használtak. Míg a csípős paprika a szájat, a torma az orrot égeti: aki szereti, éppen ezt a szokatlan érzést keresi. Baktérium- és vírusölő hatásai tudományosan is bizonyítottak, ez különösen nagy boldogsággal fog eltölteni minket, ha idén húsvétkor esszük majd a sonkához.
Az erő
A torma a keresztesvirágúak családjába tartozik, tehát nemcsak a wasabinak, de a káposztának és a brokkolinak is rokona. Könnyeztető, nyálkahártyát kiborító összetevője a mustárolaj, amely tisztítja a légutakat, segít a nátha és az orrdugulás tünetein - ezeket a jó tulajdonságait a népi gyógyászat már a 17. század óta itthon is ismeri és alkalmazza, nem csak belső, de külső felhasználásra is, pakolásként. Legrégebbi magyar szakácskönyvünkben is van már tormás recept, levesben főtt marhához, disznófejhez és gömböchöz (kásával töltött disznógyomor) ajánlja.
Tápanyagok
Magas a C-vitamin-tartalma, de különösen ásványi anyagokban gazdag, sok benne a folsav, a kálium, kálcium, magnézium, cink, valamint egy speciálisan erre a családra jellemző összetevő, a szinigrin, ami egy glükozinolát, és a tormában található meg belőle a legtöbb. Ez az összetevő az, amelynek vírus- és baktériumölő hatásokat tulajdonítanak.
Így esszük
A tormát frissen reszelhetjük, úgy lesz a legerősebb, de leggyakrabban mégis ecetben tartósítva vesszük, ami azért nem baj, mert a friss reszelés keserves, orrmaró hadművelet. Ha enyhíteni szeretnénk az erején, elég egy ideig állni hagyni magában, így lebomlik az erőt adó vegyület egy része. A torma elsősorban sonka és más, füstölt húsok kísérője a konyhánkban, de készülhet belőle mártás, besamelbe keverve, így kerülhet sonkatekercsbe vagy füstölt húsok mellé, alá, tehetjük majonézhez és párosíthatjuk almával, hogy tompítsuk az erejét. Más zöldségekkel kombinálva savanyúságok, fermentált zöldségek szuper kísérője, legjobban a céklához passzol.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Élesztő helyett használj erjesztett gyümölcsvizet - megmutatjuk, hogyan készül
Csak víz és pár szelet gyümölcs kell ehhez a varázslatos folyadékhoz, és mehet a kenyér- és kalácssütés akkor is, ha a boltban nem kaptál élesztőt!
adminMi az a mizuna, és miért kellene belőle többet ennünk...
Szinte minden ételhez passzol, karakteres íze és megjelenése mellett pedig tele van értékes tápanyagokkal. Vajon mi az a mizuna, és miért lenne érdemes minden nap enni?
Masszi- Rigó CsillaÍgy használd a harsogóan tavaszi ÚJHAGYMÁT – élettani hatást és...
Ki ne szeretné a csomókba csomagolt, harsogóan friss újhagymát a zsíros kenyérre vagy akár egy ázsiai tésztás leves tetejére dobálva? Vagy magában harapva...
Brecz JuditEzekre kell figyelnünk, ha zsemlét és kenyeret vásárolunk
A csomagolatlan pékáruk vásárlásánál most különösen fontos, hogy betartsuk a higiéniai szabályokat. Mutatjuk, mi a vásárló dolga, és mi mindent kell biztosítania a boltoknak.
Nosalty