Szíved szorul, gyomrod korog – Megnéztük a Habcsókok és csillagok című új gasztromozit

Az utóbbi időkben nem volt hiány séfdrámákból, még a sorozatok világába is beköltöztek a konyhák és a kemény 12-órázások. Ahogy napjaink sztárjaivá váltak a szakácsok és cukrászok, egyre többet akarunk tudni erről a kreativitással teli, de kegyetlen és embert próbáló szakmáról. A Habcsókok és csillagok című francia film most egy született tehetség útját mutatja be az intézettől, közértes liszt- és csokilopástól a világ legrangosabb cukrászversenyéig.

A Habcsókok és csillagok című film sokunknál betalálhat, nincs hozzá szükség arra, hogy valaki Callebaut csokipasztillát tartson a szekrényén talizmánként, és fejből tudja az égetett tészta készítésének arányait. Persze, ha kicsit is konyítunk a sütéshez, érdekel minket a cukrászat, akkor még izgalmasabb lehet, de valójában ez a film a kitartásról, a tehetség veszni nem hagyásáról és a tűzön-vízen át tartó célratartásról szól. Sok érzelemmel, franciásan.

Megnéztük a Habcsókok és csillagok című új gasztromozit

Mint a csillagok az égen

Egy picit dühítő ez a habcsókos cím, mert egyből valami szirupos, macaronillatú romantikára asszociálhatnánk, pedig nagyon nem erről van szó a Yazid Ichemrahen francia cukrászfenomén életét és karrierjét feldolgozó alkotásban. Az eredeti francia cím annyit tesz: „A csillagok alatt - à belle étoile”, ez pedig sokkal jobban kifejezi azt, amit a 110 perces életrajzi drámától kapunk.

Központi momentumok a csillagok, több kedves, időnként naív, de elgondolkodtató kijelentéssel tisztelegnek előttük.

Nem a nulláról indult, hanem nagyon a mínuszból

Például rögtön a film elején, amikor a főszereplőnk, Yazid elmeséli, hogy azért is fontosak neki a ragyogó csillagok, mert mindig az újrakezdésre, a kitartásra emlékeztetik. Hogy minden éjjel „felgyúlnak” és újrakezdik munkájukat, történjen is bármi a Földön. Azt is meg kell mondjam, hogy a göncölszekérre sem fogok soha többet úgy nézni, mint bármikor. Elhangzik egy annyira frappáns és egyben vicces értelmezése a csillagképnek, hogy innentől az éjszakai égre nézve ez mindig eszembe fog jutni.

Küzdelmes múlt – még harcosabb jövő

Yazid Ichemrahen lassan 10 éve ünnepelt séfnek számít az egész világon, kiváltképp Franciaországban, melynek gasztronómiai jó hírét öregbíti. A marokkói származású srác azonban megjárta a poklot, mielőtt a csillagok közé érkezett volna. Zaklatott gyermekkora volt, züllött anyával, majd intézetben és szerencsére aztán szerető nevelőszülők körében. Nem a nulláról indult, hanem nagyon a mínuszból, a kezdő képkockák éppen azt mutatják be, hogy kisfiúként egy élelmiszerüzletben pakolja be a kabátja alá a sütemények hozzávalóit.

Yazid beleszeretett a karamellizálódó cukorba, a puha, finom lisztbe, a csokoládéba és kisfiúkorától semmi sem tántorította el attól, hogy felnőttként cukrász lehessen. De nem egy átlagosféle, hanem a világ egyik legjobbja.

Az ő élete, múltja eleve sokkal keményebb ennél a szakmánál is

Az intézetből Párizsba szökdös esténként, hogy egy top étteremben tanulhasson a legnagyobbaktól. Megy, célra tart, senki sem törheti meg a spártai francia konyhákon, hiszen az ő élete, múltja eleve sokkal keményebb ennél a szakmánál is.

Érzékletesen mutatják be azt az iskolát, amit a francia konyhákon lehet tapasztalni és amit már több filmben is elénk tártak: hogy nincs apelláta, a hierarchia mindenek fölött áll, a kiragyogási lehetőség kevés, de persze nem lehetetlen.

Életre kelnek a sütemények

Különösen szépek azok a jelenetek, amikor Yazid saját alkotói világát és légkörét ábrázolják, sötét háttérrel, a fényeket a cukrászra és a keze munkájára irányítva. Lelassul a tér, idő, csak a kreativitás és a tehetség van jelen. Gyönyörű slow-motion folyamatokat is átélhetünk, olvadt csokoládé hömpölyög, napsárga tojássárgája puffan a keverőtálba. Nehéz nem arra gondolni, hogy milyen lehet a Yazid által készített „málnás ujj”, a financier és a jövő útját csillagokkal kirakó Paris Brest sütemény.

Végül két fő gondolatot még kiemelnénk a filmből. Mindkettőt Yazid egyik példaképe, egy briliáns cukrászséf mondja konyhai bölcsességként, útravalónak. Az egyik szerint a sütemények, desszertek ízének legfontosabb közvetítője a textúra. A tapasztalt szakember pedig azt is Yazidnak (és persze a nézőnek) címzi, hogy a sütemények esszenciája és központi megoldása, hogy varázsoljanak elő gyermekkorban tapasztalt, nosztalgikus ízeket. Nem is tudnánk jobban egyetérteni!

Szerző: Pákozdi Nóra
Címlapkép és képek: Cirko Film

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több gasztromozi, ami érdekelhet:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...