A forró téli italok és desszertek elengedhetetlen szereplője, de nem csak a hideg hónapokban lehet a fűszerpolcod sztárja az egyedi megjelenésű csillagánizs. Épp olyan sokoldalú ez a fűszer, mint ahány ága van, és a desszertektől a főételekig több fogáshoz használhatod, mint azt elsőre gondolnád.
A Dél-Kelet Ázsiából származó fűszer édesköményre és szegfűszegre emlékeztető ízjegyeit vétek lenne, ha nem használnád fel a főztödben. Mutatjuk, mit érdemes tudnod róla!
Mi az a csillagánizs?
Íz: édes, keserű
Legnépszerűbb felhasználás: tea, levesek, szószok, sütemények
Kínában és Vietnámban őshonos ez a sötétbarna, csillag alakú fűszer, ami egy örökzöld fafajtából származik. A csillagánizsnak általában hét-nyolc hegyes ága van, amelyek mindegyike egy kis, kemény héjú magot tartalmaz. A fűszernek erőteljes édesgyökéríze van, erősebb, mint a közönséges ánizsé.
Hogyan használd a csillagánizst
A csillagánizst egészben vagy őrölve, édes és sós ételekhez egyaránt bevetheted. Használd ezt az illatos fűszert egészben, hogy plusz ízt adj a teádnak, forralt borhoz, leves alapléhez, de még tésztaszószban is jól mutat. Az őrölt változat süteményekben használható, és jó tudni, hogy az ötfűszer keverék egyik összetevője.
Legjobb légmentesen záródó edényben - hűvös, száraz helyen - körülbelül egy évig tárolni.
Mi a különbség a csillagánizs és az ánizsmag között?
Bár a nevük megegyezik, és mindkettőnek a fekete édesgyökérre emlékeztető íze van, az ánizsmag és a csillagánizs botanikailag két teljesen különböző fűszert rejt, amelyek különböző régiókban honosak. Az ánizs a petrezselyem családjába tartozik, és a Földközi-tenger keleti részén (Törökország, Görögország, Kréta, Egyiptom) és a Közel-Keleten őshonos. Ez egy növény magja. A magvak kicsik, színük a halványzöldtől a világos barnáig terjed. Íze kevésbé erős, mint a csillagánizsé.
A csillagánizs Délkelet-Ázsiában és Vietnámban őshonos, és lényegében egy fa szárított gyümölcse. Akár 15 év is kellhet, mire a csillag alakú hüvely, benne a magokkal készen áll a betakarításra.
Mivel lehet helyettesíteni a csillagánizst?
Kínai ötfűszer keverék
Ez a csillagánizsból, édesköménymagból, borsból, fahéjból és szegfűszegből álló keverék a lista élén áll, érthető módon, hiszen csillagánizst is tartalmaz. Mivel egy keverékről van szó, így a csillagánizs íze kevésbé domináns, de mégis átjön a fűszer íze és melegsége. Az italok esetében azonban nem ajánlott ezzel helyettesíteni, mivel egy porról van szó, ami az állagra rossz hatással lehet.
Az édeskömény hagymás növény, tollas, kaporszerű levelekkel. A csillagánizshoz hasonlóan erős feketeédesgyökér-ízű. Helyettesítésénél érdemes odafigyelni, hogy édesköménymagból kevesebbet használj, mint csillagánizsból: a receptben írt mennyiség negyedét tedd bele ilyenkor.
Ánizsmag
Ízében valószínűleg ez áll a legközelebb a csillagánizshoz. A csillagánizs a fekete édesgyökér ízét hozza, de egy kicsit lágyabb formában. A receptben előirányzott csillagánizs-mennyiség 3/4-ét használd, és szükség esetén növeld a mennyiséget.
Fahéj, szegfűszeg és szegfűbors
Ezeket a fűszereket gyakran ajánlják sütéskor a csillagánizs helyettesítésére, de nem biztosítják azt az édesgyökérízt, amelyről ismert a csillagánizs. Visszaadják a hangulatos, melengető háttérízt a receptedhez, ezért, ha ezek közül választasz a helyettesítésre, akkor kis adagokkal indulj, és folyamatosan kóstolva emeld a mennyiséget.
Még több gasztrotipp: