Egy fűszer, ami lehet, hogy a te húslevesedből is hiányzik

A csillagánizs különleges megjelenésével inkább dekorációnak tűnik, mint fűszernek, pedig az íze is csodákra képes, és nem csak karácsonykor...hanem például húslevesfőzéskor is.

A forró téli italok és desszertek elengedhetetlen szereplője, de nem csak a hideg hónapokban lehet a fűszerpolcod sztárja az egyedi megjelenésű csillagánizs. Épp olyan sokoldalú ez a fűszer, mint ahány ága van, és a desszertektől a főételekig több fogáshoz használhatod, mint azt elsőre gondolnád.

Így néz ki a csillagánizs

A Dél-Kelet Ázsiából származó fűszer édesköményre és szegfűszegre emlékeztető ízjegyeit vétek lenne, ha nem használnád fel a főztödben. Mutatjuk, mit érdemes tudnod róla!

Mi az a csillagánizs?

Íz: édes, keserű

Legnépszerűbb felhasználás: tea, levesek, szószok, sütemények

Kínában és Vietnámban őshonos ez a sötétbarna, csillag alakú fűszer, ami egy örökzöld fafajtából származik. A csillagánizsnak általában hét-nyolc hegyes ága van, amelyek mindegyike egy kis, kemény héjú magot tartalmaz. A fűszernek erőteljes édesgyökéríze van, erősebb, mint a közönséges ánizsé.

A vietnámi pholeves egyik legfontosabb alapanyaga is ez

Hogyan használd a csillagánizst

A csillagánizst egészben vagy őrölve, édes és sós ételekhez egyaránt bevetheted. Használd ezt az illatos fűszert egészben, hogy plusz ízt adj a teádnak, forralt borhoz, leves alapléhez, de még tésztaszószban is jól mutat. Az őrölt változat süteményekben használható, és jó tudni, hogy az ötfűszer keverék egyik összetevője.

Legjobb légmentesen záródó edényben - hűvös, száraz helyen - körülbelül egy évig tárolni.

Mi a különbség a csillagánizs és az ánizsmag között?

Bár a nevük megegyezik, és mindkettőnek a fekete édesgyökérre emlékeztető íze van, az ánizsmag és a csillagánizs botanikailag két teljesen különböző fűszert rejt, amelyek különböző régiókban honosak. Az ánizs a petrezselyem családjába tartozik, és a Földközi-tenger keleti részén (Törökország, Görögország, Kréta, Egyiptom) és a Közel-Keleten őshonos. Ez egy növény magja. A magvak kicsik, színük a halványzöldtől a világos barnáig terjed. Íze kevésbé erős, mint a csillagánizsé.

A csillagánizs Délkelet-Ázsiában és Vietnámban őshonos, és lényegében egy fa szárított gyümölcse. Akár 15 év is kellhet, mire a csillag alakú hüvely, benne a magokkal készen áll a betakarításra.

Mivel lehet helyettesíteni a csillagánizst?

Kínai ötfűszer keverék

Ez a csillagánizsból, édesköménymagból, borsból, fahéjból és szegfűszegből álló keverék a lista élén áll, érthető módon, hiszen csillagánizst is tartalmaz. Mivel egy keverékről van szó, így a csillagánizs íze kevésbé domináns, de mégis átjön a fűszer íze és melegsége. Az italok esetében azonban nem ajánlott ezzel helyettesíteni, mivel egy porról van szó, ami az állagra rossz hatással lehet.

Édesköménymag

Az édeskömény hagymás növény, tollas, kaporszerű levelekkel. A csillagánizshoz hasonlóan erős feketeédesgyökér-ízű. Helyettesítésénél érdemes odafigyelni, hogy édesköménymagból kevesebbet használj, mint csillagánizsból: a receptben írt mennyiség negyedét tedd bele ilyenkor.  

Ánizsmag

Ízében valószínűleg ez áll a legközelebb a csillagánizshoz. A csillagánizs a fekete édesgyökér ízét hozza, de egy kicsit lágyabb formában. A receptben előirányzott csillagánizs-mennyiség 3/4-ét használd, és szükség esetén növeld a mennyiséget.

Fahéj, szegfűszeg és szegfűbors

Ezeket a fűszereket gyakran ajánlják sütéskor a csillagánizs helyettesítésére, de nem biztosítják azt az édesgyökérízt, amelyről ismert a csillagánizs. Visszaadják a hangulatos, melengető háttérízt a receptedhez, ezért, ha ezek közül választasz a helyettesítésre, akkor kis adagokkal indulj, és folyamatosan kóstolva emeld a mennyiséget.

Forrásunk volt.


Még több gasztrotipp:

Címlapról ajánljuk