Csevaptúladagolást kaptunk Szkopjéban, és 800 Ft-ból jóllaktunk

Pár hónapja jött az ötlet, hogy el kellene menni valamelyik csevapfellegvárba egy hétvégére szétenni magunkat, csak a helyszín volt kérdéses.

Nyilván a balkáni országokat lőttük be desztinációnak, és ezek közül jött ki győztesen Szkopje, Makedónia fővárosa. Ok, lehetne vitatkozni, hogy nem is ez a mekkája ennek a nálam végletekig istenített húsos csodának, de felesleges!

Stara čaršija

Gyerekként elég sokszor voltam Szkopjéban, de csak arra emlékeztem, hogy Carsijaban (az óvárosban) a T’ga za Jug a legjobb csevaplelőhely. Sajnos az évek múlnak, és a dolgok változnak, így most nem találtam meg ezt a helyet, sőt, a város látképe is jelentősen megváltozott. No de mivel nem szeretnék a neogiccses szobrokról és diadalívekről értekezni itten, azt meghagyom tisztelettel más utazó majmoknak, én maradok a lényegnél, a csevapnál, na meg az édességnél és a török kávénál, ha már kövér az a lúd!

Skopje menü: csevap, tavce, zolta, skopsko és kajmak

A basic Szkopje-menü a következőkből áll: csevap - tavce gravce - zolta rakija - skopsko pivo + bónuszba kajmak, mindezt pedig a Destan nevezetű helyen találtuk meg. Ez a szortiment amúgy a csevapot, sült babot, szőlőpálinkát, szkopjei sört és a sós tejszínt foglalja magába. Ezen a helyen a húsokat a bejárat melletti kis fülkében faszenen sütik. Mondanom sem kell, hogy pazar volt minden, és ami természetesen nem maradhat elhallgatva, az az árkérdés: több mint baráti volt az összeg, amit fizettünk. Nagyjából 800 magyar forintból egy ember bőven jóllakik, a többezres lélektani határt átlépve pedig már simán beüt a kajakóma is - szóval felesleges annyiért rendelni, tényleg.

Lahmacun és török tea

Másik kedvencem a lahmacun lett, amit anno Isztambulban szégyen szemre kihagytam. Viszont itt a Galerija 7 nevezetű egységben zseniálisat lőttünk kőkemény 500 magyar pénzért - török tea is járt hozzá alapból, aztán szevasz.

ДМ - a húsimádó mennyország

A csevap mellett a másik nagy kedvenc kajám a pljeskavica, ami végülis egy nagyobb, lepény formájú csevap. Ha egyszer összejönne az élet, akkor az arcomra minden este raknék ebből a csodálatos húsos lepényből! Nos pljeskavicából a legjobbat a Гостилница ДМ-ben találtam, ami kábé annyit tesz, hogy DM-vendégház. A balkáni faszén felett sült húsok minden formája fel volt itt vonultatva, kérem szépen, de kiváló volt a kajmakkal töltött sült paprika, a házi lepény, a marhakolbász, és természetesen a sopszka is. Ráadásul igazi magyarnak való vidék ez, ahol mindenből akkora adagot hoznak, mintha egy 4 fős család kérte volna ki per kopf.

Aztán amikor már KO-ra ettük magunkat hússal - amúgy ez nem vicc, de erre majd a beszámoló végén visszatérek, hogy létezik hústúladagolás - , akkor még meg kellett bolondítani a rendszerünket egy kis cukorral. Értsd a kis cukrot úgy, hogy bármi édességet is kérsz a balkánon, így itt Szkopjéban is, az olyan 2000kcal-ról indul alaphangon.

T.R.I.L.E.C.E

A kedvenc most a trilece lett, ami a nevéből ítélve 3-tejes valamit jelent. A lényeg, hogy képzelj el egy piskótát, ami “úszik” a tejszínben, és a tetejére karamella van öntve. A tányérodon ez még egyben marad ugyan, de mikor beleharapsz a piskótába, szétfröccsen a szádban az egész. Ez a halmazállapot teljesen érthetetlen számomra, de működött, imádtam, és rajongója lettem. Viszont csak a boldogságra emlékszem, ami a trilece után maradt, a konkrét helyre nem, hol ettük. Természetesen minden más édesség is csúcsszuper, csak hát egy évi cukorbevitelt lehet itt eszkalálni 3 nap alatt, ami azért rémisztő.

Török kávé és tea

Plusz a török kávéra és teára se tudnék külön helyet és tippet adni, mert ittunk mi itt olyan helyen is, ahol pörgött a balkáni fekete import-export biznic, plusz olyan helyen is, ahol gyönyörű és mosolygós lányok szolgáltak ki minket, a háttérben bömbölő török turbopopra, amit Murat Boz énekelt bele a hangszórókba. Mondanom sem kell, hogy mindegyik helyen tökéletes zaccos kávét fogyasztottunk, csak a körítés volt más.

Lényeg a lényeg, hogy ha tehetitek, menjetek Szkopjéba, mert a légi távolsági buszoknak (azaz a fapadosoknak) köszönhetően rohadt olcsón elérhető ma már, és 1 óra alatt teljesen más ingerekkel találkozhatok.

Ja és nem, nem kell vinni konzervbabot és darált húst a csili kon kárnéhoz, mert tényleg nagyon pénztárcabarát kajálásokba lehet belefutni.

Balkán reggeli: burek + ajran

Ne legyetek restek kipróbálni minden kis lepukkant helyet, mert általában mi is ott találtuk meg a tutit, például a fenti képen látható, alap balkáni reggelinek mondható bureket ajrannal.

Ja és visszatérve a nem kamu hústúladagolásra: a cikk szerzője, azaz én, a hazaút előtti éjszaka még átment a szembe szomszédban található, amerikásra belőtt burgerezdébe, hogy az elmúlt napok húsadagját még megfejelje egy dupla húspogácsa közé szorított, emberfejnyi buciba zárt szörnnyel és öklömnyi mennyiségű sült krumplival, ami a húsok közé volt passzírozva teljesen értelmetlenül. Nos, a hatás nem maradt el, ami abból állt, hogy másnap az indulás előtt két tevékenységet végzett csak: az egyiket fekve, a másikat ülve. A többit az olvasó fantáziájára bízva.

Viszont Szkopje omegaklassz hely volt, idén megyek újra egy repetára húsok témakörben!

Skopje Food

A térképen könnyen megtalálod a fenti helyeket

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...