Tedd el a cseresznyét befőttnek – Fűszerekkel még finomabb lesz

Nyáron megannyi befőttet és lekvárt eltehetünk a kamrába, most épp a cseresznye van soron: nézzük, milyen egyszerű lépésekkel főzhetünk belőle fűszeres és hosszan elálló befőttet!

A befőtt készítése tulajdonképpen egy végtelenül egyszerű dolog, ahogy maga a befőzés is, azonban a csapda ott rejlik, hogy ezt az egyszerűséget nem szabad ám félvállról venni. Amikor az ember elkezd trehány módon dolgozni a gyümölccsel, az üvegekkel és nem figyel oda a tisztaságra, ott kezdődnek a galibák. Szerencsére ilyesmitől nem kell tartani akkor, ha végigböngésszük az alábbi sorokat – derüljön ki minden a cseresznyebefőtt készítéséről!

A fűszeres cseresznyebefőtt receptjéért kattints a képre!

Milyen gyümölcsöt használjunk a cseresznyebefőtthöz?

Ugyan sokak fejében az a gondolat élhet, hogy, mint a pálinkához, a lekvárhoz és befőtthöz is jó lesz a satnya minőségű gyümölcs. Ezzel szemben az igazság inkább úgy alakul, hogy érdemes minél jobb minőségű alapanyagot használni a hosszú szavatosság érdekében.

A feszes, lédús, épp tökéletesen érett szemekből készül a legfinomabb és leghosszabb életű befőtt.

A fűszeres cseresznyebefőtt receptjéért kattints a képre!

Ki kell-e magozni a cseresznyét a befőzéshez?

Dönthetünk úgy, hogy eltávolítjuk a szemek közepéről a magot (ebben a cikkben található a magozáshoz pár hasznos tipp), azonban ez abszolút nem kötelező. Sőt, a magos gyümölcs jobban megtartja az alakját, nem fő szét olyan könnyen, mielőtt eltesszük.

Meddig kell főzni a cseresznyebefőttet?

A befőtteket kétszer kell főzni, először magát a gyümölcsöt a cukros, fűszeres vízben nagyjából 15 percig (vagy amíg a cseresznye kicsit meg nem fő, de még nem esik szét), majd az üvegbe zárva még egyszer, további 15-20 percig.

A fűszeres cseresznyebefőtt receptjéért kattints a képre!

Az üvegben főzés során alakul ki a túlnyomás, ami a hűlés során vákuumot képez és frissen tartja a befőtt tartalmát. Az üvegben történő főzést mindig alacsony lángon, gyöngyöző vízben végezzük, nehogy szétrobbanjanak az üvegek. Akár egy külön tálat vagy rácsot is tehetünk a vízbe, hogy szigeteljen a forró fazék és az üvegek között.

Milyen fűszerek illenek a cseresznyebefőtthöz?

A klasszikus, cukros befőtt is kiváló ugyan (és igény szerint felbontás után, a felhasználáskor is fűszerezhető), de még ízesebb eredményt érhetünk el, ha fűszerekkel főzzük össze a gyümölcsöt.

A cseresznyéhez fantasztikusan passzolnak az alábbi ízesítők:

  • vanília
  • fahéj
  • szegfűszeg
  • kardamom

Hogy nem romlik meg a cseresznyebefőtt?

Amennyiben figyeltünk a tisztaságra, tehát mind a gyümölcsöt alaposan megmostuk, mind az üvegeket és befőzőeszközöket sterilizáltuk (forró vízben például), akkor már szinte biztosan lehetünk abban, hogy befőttünk hosszú életű lesz.

A fűszeres cseresznyebefőtt receptjéért kattints a képre!

Ezeken kívül csak egy további lépés marad, ami bebiztosítja a szavatosságot – a dunszt. Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a frissen eltett, még forró befőtteket takarókkal, plédekkel vagy bármilyen hőszigetelő anyaggal bebugyolálva félretesszük pihenni. Ebben a közegben fokozatosan, lassan hűlnek majd le, a folyamat közben pedig lesz ideje kialakulni a vákuumnak.

A befőtteket csak akkor tegyük el a kamrába, ha a dunsztban teljesen kihűltek, és utána megbizonyosodtunk arról, hogy kialakult a vákuumzár!

Nézd meg videón is a fűszeres cseresznyebefőtt elkészítését, hogy biztos minden jól menjen:

Itt a fűszeres cseresznyebefőtt teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók, recept és videó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További zamatos, nyári receptek várnak rád itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek