A befőtt készítése tulajdonképpen egy végtelenül egyszerű dolog, ahogy maga a befőzés is, azonban a csapda ott rejlik, hogy ezt az egyszerűséget nem szabad ám félvállról venni. Amikor az ember elkezd trehány módon dolgozni a gyümölccsel, az üvegekkel és nem figyel oda a tisztaságra, ott kezdődnek a galibák. Szerencsére ilyesmitől nem kell tartani akkor, ha végigböngésszük az alábbi sorokat – derüljön ki minden a cseresznyebefőtt készítéséről!
Milyen gyümölcsöt használjunk a cseresznyebefőtthöz?
Ugyan sokak fejében az a gondolat élhet, hogy, mint a pálinkához, a lekvárhoz és befőtthöz is jó lesz a satnya minőségű gyümölcs. Ezzel szemben az igazság inkább úgy alakul, hogy érdemes minél jobb minőségű alapanyagot használni a hosszú szavatosság érdekében.
A feszes, lédús, épp tökéletesen érett szemekből készül a legfinomabb és leghosszabb életű befőtt.
Ki kell-e magozni a cseresznyét a befőzéshez?
Dönthetünk úgy, hogy eltávolítjuk a szemek közepéről a magot (ebben a cikkben található a magozáshoz pár hasznos tipp), azonban ez abszolút nem kötelező. Sőt, a magos gyümölcs jobban megtartja az alakját, nem fő szét olyan könnyen, mielőtt eltesszük.
Meddig kell főzni a cseresznyebefőttet?
A befőtteket kétszer kell főzni, először magát a gyümölcsöt a cukros, fűszeres vízben nagyjából 15 percig (vagy amíg a cseresznye kicsit meg nem fő, de még nem esik szét), majd az üvegbe zárva még egyszer, további 15-20 percig.
Az üvegben főzés során alakul ki a túlnyomás, ami a hűlés során vákuumot képez és frissen tartja a befőtt tartalmát. Az üvegben történő főzést mindig alacsony lángon, gyöngyöző vízben végezzük, nehogy szétrobbanjanak az üvegek. Akár egy külön tálat vagy rácsot is tehetünk a vízbe, hogy szigeteljen a forró fazék és az üvegek között.
Milyen fűszerek illenek a cseresznyebefőtthöz?
A klasszikus, cukros befőtt is kiváló ugyan (és igény szerint felbontás után, a felhasználáskor is fűszerezhető), de még ízesebb eredményt érhetünk el, ha fűszerekkel főzzük össze a gyümölcsöt.
A cseresznyéhez fantasztikusan passzolnak az alábbi ízesítők:
- vanília
- fahéj
- szegfűszeg
- kardamom
Hogy nem romlik meg a cseresznyebefőtt?
Amennyiben figyeltünk a tisztaságra, tehát mind a gyümölcsöt alaposan megmostuk, mind az üvegeket és befőzőeszközöket sterilizáltuk (forró vízben például), akkor már szinte biztosan lehetünk abban, hogy befőttünk hosszú életű lesz.
Ezeken kívül csak egy további lépés marad, ami bebiztosítja a szavatosságot – a dunszt. Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a frissen eltett, még forró befőtteket takarókkal, plédekkel vagy bármilyen hőszigetelő anyaggal bebugyolálva félretesszük pihenni. Ebben a közegben fokozatosan, lassan hűlnek majd le, a folyamat közben pedig lesz ideje kialakulni a vákuumnak.
A befőtteket csak akkor tegyük el a kamrába, ha a dunsztban teljesen kihűltek, és utána megbizonyosodtunk arról, hogy kialakult a vákuumzár!
Nézd meg videón is a fűszeres cseresznyebefőtt elkészítését, hogy biztos minden jól menjen:
Itt a fűszeres cseresznyebefőtt teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, recept és videó: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További zamatos, nyári receptek várnak rád itt: