Csenő manók

Az óvodából hazaérkezve egy idegen játék pottyan ki gyermekünk zsebéből. Véletlenül vagy direkt rakta el? Hogyan kezeljük a helyzetet?

Hazaérünk az óvodából. A kardigán zsebéből kipottyan egy idegen játék. Illetve annyira nem is idegen, mintha az óvodás barát kezében láttuk volna reggel. “Beleesett a zsebembe” - kapjuk a magyarázatot. Mi játszódik le ilyenkor belső mozinkban? Ijedtség, hogy valamit rosszul csináltunk. Nem kellett volna terhesen háromszor megnézni a Közönséges bűnözőket. Hogyan reagáljunk a gyerek előtt? Hogyan tisztázzuk a helyzetet az óvodában?

Mindenképp kerüljük a megbélyegzést, ne gondoljuk, hogy szarkává vált a gyermekünk! Nyugodtan kérdezzük meg, hogy került hozzá a Pókember figura. Türelmesen bólogassunk annál a résznél, amikor kiderül, maga Pókember mászott be a zsebébe, mert a kis barátnál túl sok répát kellett ennie és minden este fogmosásra kötelezték. A gyerekek ilyenkor arról mesélnek, amit szeretnének megélni a helyzettel kapcsolatban. A belső és a külső történések óvodáskorban még összemosódnak, fontosságuk egyforma. A csenés mögött is a gyerekek vágyai állnak. Nagyon szeretnének valamit birtokolni, ami nem az övék.

Sokan vagyunk így ezzel, felnőttkorban is. Mi már tudjuk szabályozni ezeket az indulatainkat, a gyerekek azonban még nem tudnak kontrollt gyakorolni vágyaik felett. Ezt tudva bátrabban vállalhatjuk fel a helyzetet a “megkárosított” fél előtt. A legfontosabb, hogy a “szembesítésnél” se szégyenítsük meg a gyereket. Segíthetünk neki, ha hangsúlyozzuk a másik szempontjait, aminek a figyelembevétele még nem mindig sikerül kiskorban. Az is jó, ha valami pozitívum kötődik az elcsent tárgy visszaadásához. Például amikor a kisfiam zsebében maradt véletlenül egy szép fényes kövecske a barátnőméknél tett látogatás után, a barátnőm odaajándékozta az eszmei értékkel bíró kavicsot a tettét később hősiesen bevalló kisfiamnak.

Az óvoda, baráti összejövetelek mellett érthetően veszélyes terep a bolt is. Itt aztán igazán nagy a kísértés, hiszen van minden , ami szem-szájnak ingere. Kivédhetjük a szarka üzemmód aktiválását, ha előre megbeszéljük gyermekünkkel, hogy egy valamit választhat a földöntúli kínálatból.

Ha a csenés gyakorivá válik, az már valóban intő jel lehet. Általában ez azt jelenti, hogy a gyereknek hiányzik valami, érzelmileg, lelkileg kielégítetlen. Más, speciális okok is meghúzódhatnak a lopások mögött. Ilyenkor az a fontos, hogy mindenképp tisztázzuk a tett valódi okát. Természetesen hasznos lehet kompetens szakember bevonása is.Ugyanakkor legfőbb támaszaink a családon belüli érzelmi háló, az őszinte kommunikáció lehetnek ezekben a helyzetekben.

Ez is érdekelhet!

Reggelizés egyenlő késés?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...