Csalánból főztem tésztát, és ígérem, csak a jó értelemben csípős

A csalán talán egy olyan növényként él a fejünkben, ami inkább bosszúságot, mintsem örömöt és élvezetet okoz. Pedig képes ez utóbbira is, például akkor, ha tésztát főzünk belőle.

A csalán – több más alapanyaggal együtt – szerves része volt annak a régi, mindent felhasználó, gyűjtögető és természetközeli konyhának, amit pár generációval ezelőtt vittek az emberek vidéken. Egyes országokban még ma is hagyománya van a vadon termő gyógynövények, fűszerek és egyéb „gazok” felhasználásának, azonban a gyakorlat már abszolút nem elterjedt. Nagy kár, hiszen így igen sok izgalmas ízről és fogásról maradunk le, például a csalánról és a belőle készített tésztáról.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Szerezzünk csalánt!

Valószínűleg nem lesz olyan nagy kihívás csalánt találnunk, hiszen szinte mindenhol felüti a fejét. Persze ez nem jelenti azt, hogy bárhol le is szedhetjük. Mindenképpen olyan helyről vigyünk haza csalánt, ahol tiszta a levegő, nem használnak permet- és más vegyszereket, és összességében szennyezéstől mentes a környezet.

Egy másik nagyon fontos dolog, hogy viseljünk kesztyűt a szedéshez, így elkerülhetjük a vörös, viszkető kezeket.

Egészséges, harsányan zöld, zsenge leveleket szedjünk, viszonylag kevés vastag szárrésszel. Ugyan a szár is megpuhul a főzővízben, a vége néha nagyon fás lehet, ami kellemetlen textúrát ad majd a tésztának.

Főzzünk belőle tésztát!

Miután megvan a csalánunk, meg kell szabadulnunk a leveleken és szárakon rejtőző, megannyi apró tüskétől. Először mossuk át alaposan a növényt, majd tegyük lobogó vízbe, és blansírozzuk 3-4 percig. Ezek után már nem fog csípni a csalán.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Házi tésztát tulajdonképpen bármilyen főtt, pürésített zöldséggel készíthetünk, és ez alól a csalán sem kivétel. Színre teljesen, ízre pedig halványan olyan lesz, mint a spenótos házi tészta, ami mellé kiválóan illenek a friss, tavaszi ízek.

Tegyük újra csípőssé!

Amikor ez a recept eszembe jutott, belegondoltam, hogy milyen humoros lenne, ha a csalántészta tényleg csípős lenne. Persze nem a csalántól, hanem a hozzá készített szósztól. Ami nem is annyira szósz, inkább egy harsány, tavaszi körítés.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A csípősség a chilipehelynek köszönhető, ami mellé friss citromhéjat és –levet tettem, zöldségek terén pedig zsenge, hüvelyes borsót és spárgát. A tésztaétel aromája feledhetetlen, régen ettem ennyire különleges fogást, és soha nem gondoltam volna, hogy egy ilyen élményhez köze lesz a csalánnak.

Készítsünk csípős csalántésztát!

Hozzávalók: 230 g csalán (főtt), 450 g liszt, 2 db tojás, 400 g hüvelyes borsó, 1 csokor zöldspárga, 2 db újhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek olívaolaj, 1 db citrom, 1.5 tk chilipehely, só, bors

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A csalánt alaposan megmossuk, majd egy nagy fazék lobogó vízben nagyjából 3-4 percig blansírozzuk. Ezek után már nem fog szúrni, nyugodtan fogyasztható. A megfőtt csalánt leszűrjük, hideg vízzel átmossuk, és egy nagyobb tálba tesszük.

A csalánt botmixerrel pürésítjük, majd hozzáütjük a tojásokat. Alaposan elkeverjük, és fokozatosan hozzáadjuk a lisztet. Ne öntsük bele az egészet egyszerre, mert akkor csomós lesz a tészta. Addig dolgozzuk, amíg egy ruganyos gombócot nem kapunk, ami már nem ragad. Ha kell, adunk hozzá még lisztet.

A tésztagombócot lisztezett felületen 10 percig gyúrjuk, majd letakarva 30 percig pihentetjük. Közben előkészítjük a zöldségeket.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A borsót kifejtjük, a spárgáról pedig eltávolítjuk a fás részeket. Mindkettőt megmossuk, és félretesszük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és félbevágjuk, az újhagymát felkarikázzuk. A citrom héjából krumplihámozóval csíkokat vágunk, majd a csíkokat késsel hajszálvékony szálakra aprítjuk.

Egy serpenyőben olajat melegítünk, majd beleszórjuk az újhagymát. Fedő alatt 1-2 percig pároljuk, ekkor jöhet hozzá a fokhagyma. Ennek is adunk 1 percet, majd a serpenyőhöz adjuk a zöldségeket. Fedő alatt nagyjából 5 percig pároljuk.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Ha a zöldségek már elég puhák, rájuk szórjuk a citromhéjat és a chilipelyhet. Az egészet ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal. A citrom levéből is nyomunk egy keveset a serpenyőbe. Az egészet alaposan összeforgatjuk, majd lehúzzuk a tűzről, és lefedjük, hogy ne hűljön ki.

Miután eleget pihent, a tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk olyan vékonyra, hogy lássuk rajta keresztül az aláhelyezett tenyerünket. Ekkor belisztezzük, hogy ne ragadjon, majd felcsavarjuk úgy, hogy tenyérnyi széles legyen. A tésztából késsel nagyjából ujjnyi vastag csíkokat vágunk, ezeket pedig kibontva megszórjuk liszttel.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A tésztát egy nagy fazék sós, lobogó vízbe tesszük, és 1,5 percig főzzük. Ha kész, leszűrjük és a zöldséges serpenyőhöz adjuk. Alaposan átforgatjuk, és ha kell, összemelegítjük. Frissen tálaljuk, egy kevés citromhéjjal megszórva.

A csípős csalántészta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, tavaszi recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...