Ingyen vetőmagot és palántát osztanak ezeken a településeken

Idén több mint száz hazai kistelepülésen mintegy 3000 család juthat vetőmaghoz és palántákhoz.

Majdnem 2000 kilogramm vetőmagot és 30 ezer előnevelt palántát osztanak ki a Felzárkózó települések program munkatársai az ország legszegényebb falvaiban élő családoknak – írja a Sokszínű Vidék.

2000 kilogramm vetőmagot és 30 ezer előnevelt palántát osztanak ki

Idén tavasszal több mint száz hazai kistelepülésen mintegy 3000 család kapcsolódik be a háztáji gazdaságok újraélesztését célzó programokba.

A programban résztvevők nemcsak magot vagy palántát kapnak, hanem gyakorlati útmutatást és szakmai tanácsokat is.

Az ország legszegényebb településein segítenek

A Felzárkózó települések elnevezésű program 2019-ben indult, aminek egyik alapvető célja, hogy a falvakban található elhanyagolt kerteket és földeket megműveljék. A közösségi kertek egyre jelentősebb szerepet töltenek be a helyi gazdaságban Tarnabodon, Rimócon, Martonyiban, Besenyődön, Tarpán és Zalakomáron is.

Egyes településen innovatív, víztakarékos termelési eljárásokat is bevezetnek, valamint modern, fenntartható modelleket honosítanak, amik csökkentik az időjárással szembeni kiszolgáltatottságot. Így pedig kiszámíthatóbb művelést tesznek lehetővé.

A felzárkózó településeken már több mint harminc mintakertet alkottak meg, emiatt pedig egyre több család kezdi el a saját kertjét is művelni.

A program jelenleg 118 településen zajlik, a falvakban kialakított Jelenlét pontokat húsz civil és egyházi szervezet működteti.

A legszegényebb településeken az újraéledő háztáji termelés azért is fontos, mert csökkenti a családok kiszolgáltatottságát. A saját szükségleteket meghaladó termények kézműves technológiával működő feldolgozó üzemekbe kerül, ahol egészséges lekvárok, csatnik, szörpök készülnek belőlük. Az így készült termékek egyre több helyen kereskedelmi forgalomban is megjelennek majd.

Forrásunk volt.


Ezek a hírek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek