Csak a szokásos tavaszi fáradtság gyötör, vagy egy betegség áll a háttérben?

Ha állandóan fáradtnak érzed magad, és az alvás sem segít, ez állhat mögötte.

A fáradtság érzését minden ember ismeri, de nem mindegy, hogy mi az állandó kimerültség oka, és mióta áll fenn. Lehet, hogy túlerőltettük magunkat, lehet, hogy valamilyen betegség áll a háttérben, és lehet, hogy a kimerültség maga a betegség.

A krónikusfáradtság-szindróma, azaz CFS (Chronic Fatigue Syndrome) olyan állapot, melyben a beteg hiába pihen, nem érzi magát energikusabbnak. Emellett a kimerültség bármilyen megerőltetés hatására fokozódik, általában 12-24 órával a megerőltető tevékenység után, és a felépülés is jóval hosszasabb ebből az állapotból, mint az egészséges embereknél. Jellemző tünet még, hogy a beteg fekvő helyzetből hirtelen felálláskor szédülni kezd, illetve hidegek a végtagok, és gyengék az izmok. Az emésztés is lassú, és sokszor arra is panaszkodnak az érintettek, hogy az agyuk is mintha lelassulna, ez azonban csak átmeneti tünet.

via GIPHY

Rejtélyes eredet

Ez a szindróma, azaz különféle tünetek együttes megjelenése ezer emberből négyet érint, a betegek három ötöde nő, és az esetek háromnegyedében egy másik, többnyire vírusos betegséggel kezdődik. Sokszor a herpeszvírus valamelyik törzse által okozott megbetegedésekből indul ki, de nem feltétlenül: akár tartós, masszív stressz is okozhatja megjelenését, ritkábban egy baleset, műtét, vagy akár érzelmi megrázkódtatás is. A betegség kialakulásához hozzájárul a genetikai hajlam is, 88 különféle gént hoztak kapcsolatba vele, de ez nem jelenti azt, hogy ezeknek bármelyikéből meg lehetne jósolni a kialakulását.

Lappangó kezdet

Úgy gondolják, hogy a kezdeti vírusfertőzést követően a szervezet immunrendszere működésbe lép, ilyenkor lázas és fáradt az ember, de általában ezek a tünetek nagyjából egy hónap után maguktól is teljesen elmúlnak. Vannak azonban emberek, akiknél a betegség okozta kimerültség nem múlik el, hanem 3-6 hónap után is alig javul. Ilyenkor bármely fizikai vagy mentális stressz hatására az immunrendszer újra aktiválódik, és a beteg ismét a teljes kimerültség szélén érzi magát. Kiváltó oknak elég lehet, ha csak elmegy sportolni, vagy valamilyen érzelmi stressz éri. Ezután az immunrendszer alapvetően megváltozik, melynek több mutatóját is összefüggésbe hozták a krónikus fáradtsággal, azonban még egyetlen olyan vizsgálható eleme sincs a vérképnek, mellyel egyértelműen ki lehetne mutatni. A diagnózist nehezen lehet felállítani, és az orvosok sokszor depresszióra, azaz pszichés okokra gyanakodnak.

A betegek nagy része egyben fibromialgiában is szenved, melyet a látszólag indokolatlan, nem sérülés és nem gyulladás okozta fájdalom jellemez. Emellett a legtöbb fibromialgiásra jellemzők a krónikusfáradtság-szindróma tünetei is, így a két betegség sokszor szinte átfedi egymást, de biztosan nagyon gyakran együtt járnak.

Lehetséges megoldás

Érdekes módon a női betegek jelentős része arról számolt be, hogy a terhességgel elmúltak, és többet nem is jöttek vissza a tünetek, így most ösztrogénterápiát is be lehet vetni a tünetek ellen.

Mivel a szindróma különféle komplex és nem teljesen feltérképezett változásokat okoz a szervezetben, a kezelése elsősorban tüneti, de fontos, hogy olyan orvoscsoport végezze, aki kifejezetten erre szakosodott, különben a krónikus fáradtságra panaszkodó embereket könnyen letudhatják azzal, hogy a problémája pszichés, és menjen pszichológushoz illetve pszichiáterhez, vagy oldja meg maga.

Ezeket olvastad már?

viaésvia

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...