A cöliákia diagnózisának legfontosabb lépései

Puffadsz, hasmenésed van vagy épp "csak" rossz a közérzeted? Ezek a vizsgálatok segítenek kideríteni, hogy cöliákia állhat-e a tüneteid hátterében.

A cöliákia, korábbi, ismertebb nevén lisztérzékenység gyakorisága 1:400, ami azt jelenti, hogy a lakosság körülbelül 1-2 %-a érintett. Korábbi cikkünkben írtunk a divatos gluténmentes diéta hatásairól és a nem cöliákiás gluténérzékenységről.

Dr. Vojnisek Zsuzsanna, a Rózsakert Medical Center gyermek-gasztroenterológusának segítségével most összegyűjtöttük, hogy mit kell tudni a cöliákiáról, hogyan diagnosztizálható a betegség, milyen tünetekkel érdemes orvoshoz fordulni?

Dr. Vojnisek Zsuzsanna, a Rózsakert Medical Center gyermek-gasztroenterológusa

Mi a cöliákia?

A cöliákia a vékonybél autoimmun betegsége, amelyet a glutén fogyasztása vált ki. Ennek következtében a vékonybél nyálkahártyája sorvadásnak indul és súlyos felszívódási zavarok jelentkeznek, hiányállapot alakulhat ki. A betegség genetikailag öröklődhet. A tünetek a gluténfogyasztás megkezdése után bármely életkorban kialakulhatnak. Amennyiben nem jut glutén a szervezetbe, a tünetek megszűnnek. A betegség terápiája tehát az egész életen át tartó, szigorú gluténmentes diéta.

Leggyakoribb tünetek: hasi fájdalom, haspuffadás, fáradékonyság, krónikus hasmenés, vagy éppen székrekedés, emésztési panaszok. A nem kezelt cöliáka eredményeként felszívódási zavarok alakulnak ki, amelynek tünetei: fogyás, súlyos esetben ödéma illetve vitamin- és nyomelemhiány-állapotok.

Sajnos előfordulhat az is, hogy a beteg teljesen tünetmentes, ilyenkor a diagnózis nehezebb, általában egyéb okból végzett szűrés során, véletlenül fedezik fel a betegséget.

Tejszínes csicsókakrémleves

A csicsóka egy méltatlanul háttérbe szorított gumós évelő, gyógynövény. Szerencsére mostanában talán kezd ismertebb lenni. Gyógyhatását az inulennek köszönheti, amely egy növényi ...

A diagnózis lépései

  1. Részletes anamnézis, amely során a beteget kikérdezik a panaszokról, korábbi betegségekről, a családban előforduló betegségekről, étkezési szokásokról, gyógyszerszedésről.
  2. Részletes fizikális vizsgálat.
  3. Vérvizsgálat: ha az anamnézis és a fizikális vizsgálat alapján cöliákia gyanúja áll fenn, vérvizsgálatot végzünk a gliadin-ellenes, endomysium-ellenes és/vagy a transzglutamináz-ellenes, IgA vagy IgG típusú antitestek (tTG) kimutatására. A vérvétel során vérkép, vasháztartás és májfunkciós próbák vizsgálata is történik.
  4. Vékonybél nyálkahártya biopszia: a végleges diagnózis felállításához minden esetben a vékonybél nyálkahártyájából veszünk mintát, endoszkóp segítségével és a cöliákiát igazoló eltéréseket (boholyatrófia, nyálkahártyában emelkedett nyiroksejt-szám) keresünk. A vizsgálat helyi érzéstelenítésben, gyermekek esetén altatásban történik.
  5. Fontos, hogy a vizsgálatok előtti időszakban a páciens ne vonja meg magától a gluténtartalmú ételeket, mert ilyen esetben az antitestek nem mutathatók ki a vérből, és a nyálkahártya felülete magától gyógyul, így a diagnózis nem állítható fel.
  6. Családi halmozódás esetén lehetőség van a cöliákia genetikai vizsgálatára is.

Mi a helyzet a gyógyszertári gyorstesztekkel?

A gyógyszertárakban mindenki számára elérhető a cöliákia-gyorsteszt. A teszt érzékenysége 97%-os, tehát 100 cöliákiás betegnél 3 esetben negatív a teszt annak ellenére, hogy a beteg cöliákiás. A teszthez egy csepp, ujjbegyből vett vérre van szükség, ebből kimutatható a lisztérzékenységre jellemző antitest jelenléte a vérben. Pozitív eredmény esetén mindenképp szükséges orvoshoz fordulni, mert a gyorsteszt nem helyettesíti a nyálkahártyabiopsziát, amellyel a diagnózis felállítható.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

címlapfotó: 123rf

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...